SUNGUR artık deniz platformlarında

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/0ILRailyVLZJyeSbZSn9G2″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Gelişen Türk savunma sanayii, ülke savunmasını denizlerden başlatıp Türkiye ana karasını koruma maksadıyla önemli adımlar atmaya devam ediyor.

HİSAR A, HİSAR O, HİSAR A+, HİSAR O+, SİPER ve SUNGUR gibi birçok sistem güvenlik güçlerinin gücüne güç katacak.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında SUNGUR hava savunma füzesinin bu yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edileceğini açıklayan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in ardından bir açıklama da ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci’den geldi.

TRT Haber canlı yayınında konuşan Murat İkinci, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) başlattığı proje kapsamında ROKETSAN tarafından geliştirilen SUNGUR alçak irtifa hava savunma füze sisteminin, deniz platformlarının öz savunma kabiliyetine de katkı sağlayacağını söyledi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci yaptığı açıklamada, “SUNGUR hava savunma sistemi, MANPADS olarak kullanılabiliyor. Geliştirmenin en önemli aşaması; TEK-ER tarafından omuzdan atılarak helikopterlere veya birlikleri hedef alan drone’lara karşı koruma sağlaması. Bunun yanı sıra; zırhlı araçların üzerine yine kendi imkanlarımızla entegre ettiğimiz SUNGUR hava savunma füzelerimiz, sahada hareketli olarak tehdit gelebilecek noktaya hızlı bir şekilde intikal edip oraya saniyeler içerisinde hava savunma özelliği kazandırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda SUNGUR’u, gelecekte gemi platformlarına da entegre edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

SUNGUR hava savunma füze sistemi

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ROKETSAN’ın yerli savunma sanayii paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği hava savunma ailesinin yeni üyesi SUNGUR başarılı atış testlerinden sonra envantere girmeye hazır durumda.

Katmanlı hava savunma sistemlerinin yeni üyesi SUNGUR, portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebiliyor. SUNGUR; hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

SUNGUR; hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem olarak öne çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.