SUNGUR’un seri üretimine başlandı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/5YAOISszOnW00B7DMaBSwD” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

NTV canlı yayınına konuk olan ve önemli açıklamalarda bulunan İkinci, Portatif Hava Savunma Sistemi SUNGUR’un seri üretimine başlandığını söyledi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, “SUNGUR’un seri üretimine başladık ve yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Geçen günlerde yine SUNGUR ile ilgili açıklamalarda bulunan Murat İkinci, “SUNGUR hava savunma sistemi, MANPADS olarak kullanılabiliyor. Geliştirmenin en önemli aşaması; TEK-ER tarafından omuzdan atılarak helikopterlere veya birlikleri hedef alan drone’lara karşı koruma sağlaması. Bunun yanı sıra; zırhlı araçların üzerine yine kendi imkanlarımızla entegre ettiğimiz SUNGUR hava savunma füzelerimiz, sahada hareketli olarak tehdit gelebilecek noktaya hızlı bir şekilde intikal edip oraya saniyeler içerisinde hava savunma özelliği kazandırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda SUNGUR’u, gelecekte gemi platformlarına da entegre edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Yine geçen günlerde bu konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Alt katmandaki korumalarımız yavaş yavaş devreye giriyor, parçacıklı mühimmatlarımız zaten vardı. SUNGUR bu sene envantere giriyor, bu sene içinde SUNGUR’lar teslim edilmeye başlanacak.” demişti.

SUNGUR hava savunma füze sistemi

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ROKETSAN’ın yerli savunma sanayii paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği hava savunma ailesinin yeni üyesi SUNGUR başarılı atış testlerinden sonra envantere girmeye hazır durumda.

Katmanlı hava savunma sistemlerinin yeni üyesi SUNGUR, portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebiliyor. SUNGUR; hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

SUNGUR; hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem olarak öne çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.