Suriye’deki terör hedefleri KMC ve LUMTAS ile vuruldu

Türk savunma sanayiinin özgün çözümleri sınırların korunmasına yardımcı oluyor.

PKK/YPG terör örgütü’nün Gaziantep’in Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolu’na yönelik çok namlulu roketatar (ÇNRA) ve havan topu saldırısında bulunmuş ve saldırıda 1 asker şehit olmuştu. 

Konuya dair Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolumuza yapılan hain saldırı sonrası başlatılan meşru müdafaa ve cezalandırma atışları sonucunda etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 21’e yükselmiştir. Cezalandırma atışlarına devam edilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Cezalandırma atışı sırasında Roketsan tarafından geliştirilen Kaideye Monteli CİRİT (KMC) ve LUMTAS füzesi ilk bir sınır ötesi terör hedefine karşı kullanıldı.

ROKETSAN KMC Aracı

ROKETSAN tarafından CİRİT Lazer Güdümlü Füze Sistemi’nin kara platformlarından da atılması amacıyla geliştirilen Kaideye Monteli CİRİT (KMC) Aracı, bir süre önce güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmuştu.

L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi

Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi L-UMTAS, Öncelikle taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilmiş hassas güdümlü bir tanksavar füze sistemi olarak biliniyor.

Lazer güdüm yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı L-UMTAS füzesinin sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlıyor. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebiliyor.

L-UMTAS başta taarruz helikopterleri olmak üzere; hafif taarruz uçakları, mekanize ve motorize kara araçları ve deniz platformlarında kullanılabiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.