Suudi Arabistan, Çin’in desteği ile kendi balistik füzelerini üretiyor

CNN’in elde ettiği uydu görüntülerine göre, Suudi Arabistan’ın Çin ile balistik füze konusundaki ilişkileri Biden yönetiminin Suudi Arabistan’a yönelik askeri satışlarını tekrardan sorgulamasına sebep olabilir. 

ABD istihbaratına yakın üç kaynağa göre Suudi Arabistan geçmişte Çin’den balistik füze ve teknolojik destek aldığı biliniyordu ancak hiçbir zaman Riyad yönetimi kendi balistik füzelerini üretemedi. Uydu görüntüleri ise Suudi Arabistan’ın en az bir askeri tesiste balistik füze üretmeye başladığını gösteriyor.

Ticari uydu şirketi Planet tarafından 26 Ekim-9 Kasım tarihleri arasında çekilen uydu görüntüleri çeşitli uzmanlara göre Suudi Arabistan’ın balistik füze ürettiğinin göstergesi. Suudi Arabistan’ın Dawadni yakınlarındaki bir tesisi gösteren görüntüler, tesiste yanmaya dair kanıtların olduğunu gösteriyor. En önemli kanıt ise tesisin balistik füze üretiminden kalan katı yakıtı atmak için bir “yanma çukuru” açmış olması olarak gösteriliyor.

Middlebury Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nde silah uzmanı ve profesör olan Lewis, “Tesisin balistik füze üretiminden arta kalan katı yakıtı atmak için bir ‘yanma çukuru’ açması, tesisin işletildiğine dair en önemli kanıttır. Döküm roket motorları, patlayıcı bir tehlike olan artık itici gaza neden olur. Katı yakıtlı füze üretim tesislerinde genellikle, arta kalan iticinin yakılarak bertaraf edilebileceği yanma çukurları bulunur. Bu nedenle, yakma operasyonları, tesisin aktif olarak attığı güçlü bir imzadır.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi de dahil olmak üzere birçok ABD’li üst düzey kurum ve kişi, son aylarda Çin ve Suudi Arabistan arasında çok sayıda hassas balistik füze teknolojisi transferini ortaya çıkaran gizli istihbari belgeler elde etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü CNN’ye yaptığı açıklamada, Çin ile Suudi Arabistan arasında yakın zamanda hassas balistik füze teknolojisi transferi olup olmadığı sorusuna, ”iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu ve askeri alanlar da dahil olmak üzere tüm alanlarda dostane iş birliğini sürdürdüklerini” ifade etti. Sözcü ayrıca, ”bu tür bir iş birliği herhangi bir uluslararası hukuku ihlal etmemekte ve kitle imha silahlarının yayılmasını içermemektedir” dedi.

CNN 2019 yılında yine ABD istihbarat teşkilatlarının, Suudi Arabistan’ın balistik füze programını ilerletmek için Çin ile iş birliği yaptığının farkında olduğunu dair haber yapmış ancak dönemin başkanı Trump, bu gizli istihbarat bilgilerini Kongre’ye açıklamadı.

Haberin devamında Biden yönetiminin transferlere dahil olan bazı kuruluşlara yaptırım uygulamaya hazırlandığını ancak İran ile devam eden nükleer görüşmeleri daha da karmaşık hale getirebilme potansiyelinden ötürü sessiz kaldığı belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.