Suudi Arabistan’dan İHA’lara karşı Çin radarı

Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri, Yemen’deki İran desteki Husi güçlerin insansız hava aracı (İHA) ve dolanan mühimmat saldırılarına karşı acil önlemleri devreye sokuyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Suudi Arabistan’ın Cidde kentine China Electronics Technology Group Corporation (CETC) tarafından geliştirilen S-band 3D TWA alçak irtifa radar sisteminin konuşlandırıldığı görüldü.

”Terminator of drones” ismi ile de bilinen S-band 3D TWA alçak irtifa radar sisteminin, Suudi Arabistan Kraliyet Silahlı Kuvvetleri’nin büyük şehirleri, petrol tesislerini ve askeri üsleri kapsayacak şekilde anti-İHA/drone altyapısı oluşturma kararı kapsamında tedarik edildiği belirtiliyor. 

Geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan’ın birçok petrol tesisi Yemen’deki İran desteki Husi güçlerin insansız hava aracı (İHA) ve dolanan mühimmat saldırılarına maruz kalmış ve ülke önemli ekonomik kayıplar yaşamıştı.

S-band 3D TWA Alçak İrtifa Radar Sistemi

Nisan 2021’de Çin’in Nanjing kentinde düzenlenen 9. Dünya Radar Fuarı’nda tanıtılan sistem, aynı anda çok alçaktan uçak seyir füzeleri, insansız hava araçları ve savaş uçaklarını tespit ve takip edebiliyor.

Kullanan ordunun diğer hava savunma sistemleri ile entegre halde çalışabilen S-band 3D TWA, geliştirici firma CETC’e göre hedefin mesafe, konum yükseklik, hız ve yön gibi durumları hakkında anlık bilgi sağlıyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.