Suudi Arabistan’dan "yeşil hidrojen" projesine 5 milyar dolar yatırım

Suudi Arabistan 2050 yılında 700 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişmesi öngörülen hidrojen yakıt pazarında söz sahibi olmak için büyük bir proje başlatıyor.

Bloomberg’in internet sitesinde yer alan habere göre, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan, yeşil hidrojen alanında Çin, Avrupa ve Avustralya’nın önüne geçmek için 5 milyar dolar yatırımla dünyanın en büyük yeşil hidrojen tesisini kurmayı planlıyor. Hidrojen üretimi için gerekli olan elektrik ise tamamen güneş ve rüzgar enerjisi santrallerinden karşılanacak. Helios Green Fuels isimli yeşil hidrojen tesisinin inşasını Riyad merkezli “Acwa Power” ile 58 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip Pensilvanya merkezli “Air Products and Chemicals” şirketi gerçekleştirecek. 

Suudi Arabistan, sürekli güneş ışığı görmesi, kuvvetli rüzgar alması ve kullanılmayan geniş arazileriyle yeşil hidrojen üretiminde rekabet üstünlüğüne sahip bir ülke olarak görülüyor. Helios tesisinde üretilecek olan yeşil hidrojenin küresel anlamda en düşük maliyete sahip olacağı ve 2030 yılında bu tesiste üretilecek yeşil hidrojenin kilogramının 1,5 dolara mâl olması bekleniyor. Bu rakamın günümüzde yenilenemeyen kaynaklar kullanılarak üretilen hidrojenin maliyetinin çok daha altında olduğu ifade ediliyor.

Suudi Arabistan da elektrik üretmek için düzenli olarak ham petrol kullanan birkaç ülkeden biri durumunda. Krallık enerji ihtiyacının yarısını 2030 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı planlarken bu alanda yapım aşamasında olan birçok projenin de inşasına devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.