Suudi Arabistan’ın ikinci MMSC inşası başladı

2018 yılında Lockheed Martin ve Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşma gereğince 11,25 milyar dolar değerindeki 4 adet ”Çok Rollü Su Üstü Muharebe Gemisi”nin (Multi-Mission Surface Combatant/MMSC) ikincisinin yapımına başlandı.

Naval News’e açıklama yapan Lockheed Martin’in sözcüsü, MMSC 2 için ilk çelik kesimin 28 Ocak 2021’de yapıldığını; ancak geminin isminin henüz belirlenmediğini söyledi. Lockheed Martin’in sözcüsü ayrıca, Temmuz 2018’de Suudi yetkililerle inşa edilecek dört adet Çok Rollü Su Üstü Muharebe Gemisi’nin detaylı tasarım ve planlamasına başlamak üzere toplam 450 milyon $ ‘lık bir sözleşme imzalandığını da ekledi. 

Suudi Arabistan Kraliyet Donanması’nın doğu filosunun modernizasyonu kapsamında sipariş ettiği 4 adet MMSC’nin ilk gemisi olan HMS Saud’un çelik kesimi 28 Ekim 2019’da gerçekleştirilmişti.

MMSC’ler, ABD Donanması için inşa edilen Freedom Sınıfı Kıyı Muharebe Gemisi (Littoral Combat Ship/LCS) temel alınarak inşa ediliyor.

Suudi Arabistan’ın Çok Rollü Su Üstü Muharebe Gemileri; 8 hücreli Mk-41 dikey atım sistemi, SeaRAM hava savunma sistemi, 8 adet Harpoon anti-gemi füzesi, BAE System üretimi 57 mm ana top ve 2 adet Nexter Narwhal üretimi 20 mm uzaktan komutalı silah istasyonu ile donatılacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.