Tacikistan, Afganistan sınırına ek 20 bin asker konuşlandıracak

4 Temmuz gecesi Taliban güçleri ile Afgan hükümetine bağlı birlikler arasında yaşanan çatışmalar neticesinde 1.037 Afganistan askeri eski Sovyet ülkesi Tacikistan’a kaçmıştı. Son iki haftada Tacikistan’a sığınan asker sayısı ise 1.600’ü geçmiş durumda.

Washington Post’un haberine göre, Tacikistan sınırdaki bu hareketliliğe cevap olarak ekstra 20 bin askeri personeli bölgeye konuşlandıracak.  Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rakhmon, ülkede büyük bir askeri varlığı olan Rusya dahil olmak üzere bölgedeki müttefiklerle durumu görüşmek üzere uluslararası çağrıda bulundu.

Vladimir Putin, Rakhmon’a Moskova’nın eski Sovyet Cumhuriyetinin Afganistan ile olan sınırını hem doğrudan hem de bölgesel bir güvenlik bloğu aracılığıyla istikrara kavuşturmak için her türlü desteği sağlayacağına dair güvence verdi. 

Hükümet kaynakları Pazartesi günü yabancı medya kuruluşlarına verdikleri demeçte, Tacikistan’ın Afganistan’dan gelecek potansiyel göçmenler için sınır hattında bir kamp kurmayı düşündüğünü ifade ettiler.

Gidecek başka yer yok

Üst düzey bir Afgan yetkilisi, Tacikistan’a yüzlerce geçiş olduğunu ancak net sayıyı bilemedikleri doğruladı. Yetkili ayrıca, Taliban’ın tüm yolları kestiğini ve bu insanların sınırı geçmekten başka gidecek hiçbir yerleri olmadığını kaydetti. Özellikle ABD’nin ülkedeki en büyük üssü Bagram’ı boşaltmasının ardından Afganların umutları bir kez daha kırıldı. Bagram 20 yıldır Taliban’a karşı yürütülen savaşın merkez üssüydü. Daha öncesinde de Sovyetler için yine benzer bir konuma sahipti.

Bagram’dan çıkış Afganistan’dan çıkış olarak Afgan kamuoyunca algılandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.