Tacikistan ve Kırgızistan arasında devlet sınırı anlaşması

Tacik ve Kırgız sınırının %90’ı üzerinde anlaşma sağlandı!

Kırgızistan hükümeti basın servisinden yapılan açıklamaya göre, sınır belirleme heyetleri, 10-16 Ocak’ta Kırgızistan’ın Batken şehrinde bir araya geldi.

Yapılan açıklamada, “Bu toplantıda, topografik çalışma grupları Kırgız-Tacik devlet sınırının 38,35 kilometrelik kısmı üzerinde mutabakata vardı” denildi.

kırgız tacik sınırı

Kırgızistan ve Tacikistan arasında yaşanan sınır tartışması sebebiyle oluşturulan heyetlerin çalışmaları sonucunda bölge halkları arasında çatışmaların çıktığı 38 kilometrelik bir alan daha belirlenmiş oldu.

Yapılan açıklamada ayrıca, Tacikistan’da gerçekleştirileceği belirtilen bir sonraki toplantıda her iki tarafın da kalan alanların belirlenmesi üzerinde çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Kırgızistan ile Tacikistan arasında sınır anlaşmazlığının yanı sıra sulama, kaçakçılık ve yasa dışı sınır geçişleriyle ilgili konulardan kaynaklanan gerginlikler de söz konusu.

Sınır köylerinde yaşayanların başlattığı çatışmalara, zaman zaman iki ülkenin silahlı güçleri de dahil olmuştu. En son 14 Eylül 2022’de meydana gelen çatışmalarda iki taraftan onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Kırgız-Tacik sınır komisyonu eşbaşkanları

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, sınır anlaşmazlığı yaşayan Kırgızistan ve Tacikistan’a diplomatik yollarla müzakere yapmaları çağrısında bulunması ardından başlatılan çalışmalar neticesinde geçtiğimiz ay Kırgız-Tacik sınır komisyonu eşbaşkanları, Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki 972 kilometrelik sınırın %90’ı üzerinde anlaşma sağlandığını açıklamıştı. Taraflar, sınır belirleme görüşmelerinin ilkbaharda nihai sonuca varmasını hedefliyor.

Tacikistan ve Kırgızistan arasındaki sınır, 980 kilometreden uzun bir mesafeye sahip. Sınırın bazı bölümlerinde zaman zaman anlaşmazlıklar hatta silahlı çatışmalar bile ortaya çıkıyordu. Aralık 2002’den beri sınırın belirlenmesiyle ilgili müzakereler devam ederken son iki yılda, planlanan 626 kilometrenin 100 kilometreden fazlası haritalandırıldı. Bunun yaklaşık 43,3 kilometresi Ekim 2023’te çizilirken aynı yılın Aralık ayında da 50 kilometreye yakın bir kısmı daha çizildi.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.