Taliban: Afganistan’da savaş bitti

ABD ve Batılı güçler Afganistan’dan vatandaşlarını çıkarabilmek için canhıraş bir mücade verirken ülkenin kontrolü bütünüyle Taliban’ın eline geçti. Taliban şimdiden hukuki ve idari kararlar almaya başladı.

Al Jazeera TV’ye röportaj veren Sözcü Muhammed Naim, Taliban’ın tecrit altında yaşamak istemediğini; kadınların ve azınlıkların haklarına ve şeriat hukuku kapsamındaki ifade özgürlüğüne saygı duyacaklarını söyledi.

Naim, “Bugün Afgan halkı ve mücahitler için harika bir gün. 20 yıldır emeklerinin ve fedakarlıklarının meyvelerini gördüler, Tanrıya şükür, ülkede savaş bitti.” ifadelerini kullandı.
Taliban’ın yabancı devletlerle barışçıl ilişkiler geliştirmek istediğini belirten Naim, bütün ülkeleri kendileri ile masaya oturmaya davet etti. 

Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden kaçışıyla ilgili olarak Sözcü, “yakınları bile bunu beklemiyordu, Tüm Afgan figürleriyle diyalog kurmaya hazırız ve onlara gerekli korumayı garanti edeceğiz. Afganistan’a müdahale etmemek karşılığında başkalarının işlerine karışmama politikasını benimseyeceğiz. Yabancı güçlerin başarısız deneyimlerini Afganistan’da bir kez daha tekrarlayacağını düşünmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.