Taliban: Havaalanını biz koruyacağız

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, Türkiye ile Afganistan ilişkileri ve ülkenin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Euronews’e konuşan Zabihullah, Türkiye ile iyi ikili ilişkiler kurmak istediklerini ancak Kabil Havaalanı’nın güvenliğini kendilerinin üstleneceğini söyledi. 
Sözcü konuyla ilgili olarak, ‘’Türkiye bizim için önemli bir ülke. Müslüman ve kardeş bir millet. Kalıcı ve iyi ilişkiler kurmak isteriz. Güçlü ve diplomatik ilişkilere sahip olmak isteriz. Allah korusun bizimle Türkiye arasında olumsuz bakışın (kötü durumun) meydana gelmesini istemeyiz.” sözlerini kaydetti.

Afganistan’da başka bir ülkenin askeri birliklerinin varlığı halk tarafından ‘tecavüz’ (işgal) ve ‘işgalin devamı’ şeklinde algılanacağını vurgulayan Mücahit, tüm dünya ülkeleriyle iyi ve diplomatik ilişkiler kurmayı istediklerini, Afganların ve savaştan zarar gören ülkenin iyi ve diplomatik ilişkiler kurmaya ihtiyacı olduğunun altını çizdi. 
Sözcü konuşmasının hemen her kısmında dünya ülkelerine
’biz değiştik, tecritte kalmak istemiyoruz’ alt metnini barındıran mesajlar gönderdi. 

Taliban’ın kısa süreli iktidar karnesini 1996-2001 arası dönemle kıyaslarsak önemli bir değişim olduğunu görecek olsak da ifade edilenlerin söylemsel boyuttan eylemsel boyuta geçip geçmeyeceğine yakın bir zaman içerisinde şahit olacağız.  
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.