Taliban: Yabancı güçler ülkeyi terk etmeden barış olmaz

Kimliği açıklanmayan üst düzey bir ABD’li bürokrat kaynak gösterilerek yapılan haberlerde, Amerika’nın Afganistan’dan çekilme tarihini 1 Mayıs’tan 11 Eylül’e erteleyeceği söylenmişti. ABD’nin bu kararının ardından Taliban’ın cevabı gecikmedi. 

Taliban’ın Siyasi Ofis Sözcüsü Muhammed Naim, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda; ülkede bulunan tüm yabancı güçler ülkeyi terk etmeden Taliban’ın, Afganistan’ın geleceğinin tartışılacağı hiçbir konferansa katılmayacağını duyurdu. 

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan 13 Nisan’da yapılan açıklamada, 24 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da Taliban temsilcilerinin de katılacağı yüksek düzeyli ve kapsayıcı bir konferans gerçekleştirileceği bildirilmişti. Taliban’ın katılmama kararının ardından İstanbul Konferansı’nın nasıl gerçekleşeceği ise bir merak konusu. 

Almanya, ABD ile hemfikir 

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, ARD devlet televizyonuna verdiği demeçte, ‘’Hep dedik: birlikte gireceğiz, birlikte ayrılacağız. Düzenli bir geri çekilmeden yanayım ve bu yüzden NATO’nun da bunu kabul edeceğini düşünüyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.