Taliban’dan Almanya’ya diplomatik ilişki ve yardım talebi

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, Almanya’dan resmî ilişkileri geliştirmek isterken yardım desteğinde bulunmasını da talep etti.

Konu ile ilgili açıklama Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid’den geldi.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, Zabihullah Mücahid Almanya merkezli Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, Almanya ile güçlü ve resmî diplomatik ilişkiler istediklerini belirtti. Mücahid, açıklamasının devamında Taliban’ın sağlık, tarım ve eğitim alanlarında Almanya dışında diğer ülkelerle de iş birliği yapmak istediğini söyledi.

Almanların Afganistan’da her zaman hoş karşılandığına dikkat çeken Zabihullah Mücahid, yaklaşık yüz yıl önce monarşi döneminde bile Almanların Afganistan’a birçok konuda yardım ettiğini de sözlerine ekledi.

Afganistan cephesinden açıklamalar bu yöndeyken Almanya’dan da bir açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas birkaç gün önce, Taliban’ın diğer grup ve azınlıkların temsilcilerini seçerek geniş bir hükümet kurması şartı ile Almanya’nın Afganistan’ın kalkınmasına yardım etmeye devam edeceğini açıkladı. Maas, siyasi olarak mümkünse ve güvenlik durumu izin veriyorsa, Almanya’nın Kabil’de tekrardan büyükelçiliğe sahip olması gerektiğini fakat bunun Taliban hükümetinin tanınması anlamına gelmediğini de vurguladı.

Berlin’in Taliban’ın Ağustos ayında iktidarı ele geçirmesinden itibaren Kabil’deki büyükelçiliğini kapattığı ve kalkınma yardımını kestiği biliniyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.