Taliban’ın kontrolündeki vilayet sayısı 6’ya yükseldi

Afganistan’da, ABD çekilme sürecindeyken Taliban güçleri saldırılarına devam ediyor. Taliban, Afganistan’da son olarak Samangan vilayetinin merkezi Aybak’ı ele geçirdiğini açıkladı ve hükümetle ateşkes konusunda bir anlaşma olmadığını duyurdu.

ABD’nin Afganistan’daki askeri gücünü çekme kararını almasının ardından saldırılarını arttıran Taliban güçleri, ülkenin Orta Asya ile bağlantısını sağlayan kuzey vilayetlerinin merkezini de ardı sıra ele geçiriyor.

ABD öncülüğündeki NATO kuvvetlerinin çekilme kararı ve Afgan yönetiminin Taliban’la sürdürdüğü barış müzakerelerinin başarısızlıkla neticelenmesinin ardından Taliban’ın mayıs ayında başlattığı şiddetli saldırılar hız kazandı.

ABD ile Taliban arasında imzalanan Doha anlaşmasına göre, NATO kuvvetlerinin son çekilme tarihi olan 11 Eylül 2021’den önce vilayet merkezlerine saldırmayacağını bildiren Taliban, ABD’nin gerçekleştirdiği hava saldırılarını gerekçe göstererek vilayet merkezlerine yöneldi.

Taliban, son dört günde biri ülkenin güneybatısında, diğer beşi ise kuzey ve kuzeydoğuda olmak üzere 6 vilayet merkezini Afgan hükümet güçlerinin elinden aldı. Hükümet güçleri, 34  vilayet merkezinden 28’ini halen hakimiyeti altında tutuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.