Tayland hükümeti Facebook’u tehdit etti

Facebook, Tayland hükümdarını karalamaya çalışan Facebook grubunu kaldırması için tehdit edildi. Bunun üzerine Facebook, 1 milyondan fazla üyesi olan grubu; “hükümdarı karalamak” kapsamına giren yerel yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle platformdan kaldırdı. 

The Verge’ün haberine göre grup, akademisyen Pavin Chachavalpongpun tarafından kuruldu. Pazartesi günü grup, Tayland Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanlığı’ndan başlatılan yasal talebe bağlı olarak kısıtlandı. Rapora göre kendisini Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn’u eleştirmeye adayan grubun 1 milyondan fazla üyesi var. 

Hükümet, Facebook’u tehdit etti

The Guardian’ın raporladığına göre, Tayland’da hükümdarı eleştirmeye yönelik suçların cezası 15 yıla kadar çıkabiliyor. 10 Ağustos günü Tayland hükümeti tarafından, Facebook’un kaldırma emrine uymaması halinde 2016 Bilgisayar Suçları Yasası’nı uygulayacağını belirtildi. Bilgisayar Suçları Yasası’na göre Facebook, günde 6 bin 300 dolar ödeme yapmak zorunda kalacaktı. Facebook’un kaldırma işlemi sonrası grup sitem etti ve grup lideri Pavin Chachavalpongpun  açıklamada bulundu. Bunun üzerine grup kurucusu Pavin, Facebook’un yönetim ile iş birliği yaptığını ve demokrasiyi engellediğini söyledi.

Facebook tarafından, ifade özgürlüğünün platform için gayet önemli olduğu öne sürüldü. Ayrıca bu gibi aşırı hükümet eylemlerinin, Facebook çalışanları ve işletmelerini desteklemek açısından veya Facebook’un sürdürülebilirlik sağlaması noktasında problem oluşturduğu, bu yüzden platformun aldığı kararın şaşırtıcı olmadığı ifadeleri de açıklamaya eklendi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.