Tayvan ABD’den drone alabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nin gelişmiş insansız hava aracı MQ-9 Reaper’lar genel itibarıyla diğer ülkelere ihraç edilmeyen sistemler arasında yer alıyor. Ancak ABD yönetiminin bu araçları Tayvan’a satmasının mümkün olabileceği belirtiliyor.

The National Interest sitesinde yer alan haberde Çin’in, Tayvan sularına yakın konumlarda gerçekleştirdiği tatbikatlar, muharebe hazırlık operasyonları ve Çin hükümetinin Tayvan ile yeniden birleşme konusundaki söylemleri değerlendirildiğinde, ABD’nin MQ-9 Reaper insansız hava araçlarını Tayvan’a satmasının ihtimal dahilinde olduğu değerlendiriliyor. Bu ihtimali ABD Dışişleri Bakanlığı Kongresi’nin yapmış olduğu açıklama da kuvvetlendiriyor. Satış kararı aynı zamanda ABD’nin küresel çapta müttefiklerine insansız sistemler ihraç etmesine ve müttefiklerine insansız sistemlere ulaşma imkanı sağlamasına yönelik politika değişikliğinden kaynaklandığı belirtiliyor.

MQ-9 Reaper yetkinlik olarak halihazırda AGM-114 Hellfire füzesini ateşleyebiliyor ve GBU-12 Paveway II lazer güdümlü silahı gibi sistemleri kullanabiliyor. Ayrıca MQ-9 Reaper’ın (tıpkı AKINCI TİHA gibi) havadan havaya muharebe gerçekleştirme kabiliyetine de sahip olacağı belirtiliyor. Reaper’ın muhtemel havadan havaya muharebeler için AIM-9X füzeleri ile silahlandırılması bekleniyor.

ABD Hava Kuvvetleri envanterinde 100’den fazla MQ-9 Reaper bulunuyor. Yetkililerin Reaper’a ek yakıt tankları ekleme yoluyla operasyon süresinin 16 saatten 22 saatin üzerine çıkarmaya çalıştıkları ifade ediliyor. Operasyonel süre uzunluğunun, Pasifik bölgesinin coğrafi büyüklüğü göz önüne alındığında Tayvan yönetiminin bu sisteme neden yöneldiğinin cevabı olduğu belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.