Tayvan, TC-2 hava savunma sisteminin seri üretimine başlıyor

Tayvan yeni hava savunma sistemini envantere almaya hazırlanıyor!

Tayvan Savunma Bakanlığı, yürütülen savunma sanayii projeleriyle ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi.

Tayvan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST) tarafından Sky Sword II hava-hava füzesi üzerinden geliştirilen TC-2 alçak-orta irtifa hava savunma sisteminin seri üretim çalışmalarının başladığını ifade etti.

Mart ayındaki kalifikasyon testleri sırasında isterleri sağlamadığı için seri üretim aşamasının ertelendiğini belirten yetkililer, yapılan iyileştirmelerin ardından temmuz ayında tekrarlanan testlerin ardından seri üretim kararı alındığını açıkladı.

TC-2 2

Her bir sistemin bir adet komuta ünitesi, bir adet radar ünitesi ve beş adet atış ünitesinden oluştuğunu söyleyen yetkililer, ilk aşamada alınacak 6 adet TC-2 sisteminin üretimine başlandığını ifade etti.

Maliyetinin 278 milyon dolar olması öngörülen seri üretim aşaması kapsamında 6 adet CS/MYS-951 Batarya Komuta Ünitesi, 6 adet CS/MPQ-951 Radar Ünitesi, 30 adet Atış Ünitesi ve 246 adet Sky Sword II hava savunma füzesinin tedarik edilmesi planlanıyor.

Yetkililer ayrıca TC-2 hava savunma sistemi geliştirme projesi için şimdiye kadar 453 milyon dolar harcandığını da belirttiler.

TC-2 3

Sistemin, AN/TWQ-1 Avanger alçak irtifa hava savunma sistemiyle birlikte konuşlandırılacağı ve böylece alçak ve orta irtifa katmanlı hava savunmasındaki eksiklikleri gidermeyi amaçladığı belirtiliyor.

Sistemin mart ayında yapılan seri üretim kalifikasyon testlerinde radar ve atış üniteleri arasında veri iletimine yönelik testleri başarıyla gerçekleştirmiş ancak entegre sistem seviyesi atış testini gerçekleştiremediği için Tayvan Ordusu’nun isterlerini karşılayamamıştı.

Üretici Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün Tayvan Ordusu direktifleri doğrultusunda yaptığı geliştirmelerin ardından temmuz ayında entegre sistem seviyesi atış testi de başarıyla gerçekleştirilmiş ve sistem seri üretime hazır hale getirilmişti.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.