Temel Kotil: ATAK-2 2023’te ilk uçuşunu yapacak

56. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında düzenlenen bir söyleşiye katılan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, önemli açıklamalarda bulundu.

Hürkuş, Hürjet ve Milli Muharip Uçak’ın ülkenin bekası için önemli olduğunu vurgulayan Temel Kotil, ATAK-2’nin uçuş tarihi hakkında da bilgi verdi.

TUSAŞ olarak Türkiye’nin savunma sanayiinde ilk 7’ye girmek istediklerini dile getiren Kotil konuşmasına şöyle devam etti:

“Yakında gireriz. Atak helikopterden 3 tane yapıyoruz ayda. Gökbey’den inşallah 2023’ten itibaren ayda 2 tane yapacağız. Atak helikopterimiz 5 ton. Kendi klasmanında dünyanın en iyi helikopteri. Şimdi 11 tonluk Atak-2 helikopterini yapıyoruz. 18 Mart 2023’de ilk uçuşunu yapacak. 9 ay sonra uçuş yapacak. Bu, tümüyle özgün bir helikopter. TUSAŞ’ın lisansıyla olacak, tümüyle yerli. 18 Mart 2023’teki ilk uçuşa hazırlanan eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet’in imalatı devam ediyor.”

“MMU 5. nesil bir uçak olacak”

Milli Muharip Uçak projesi ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Temel Kotil, F-16’ların üçüncü nesil bir savaş uçağı olduğunu belirtirken MMU’nun beşinci nesil olacağını söyledi.

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü fedakarlığı yaptıklarını dile getiren Temel Kotil sözlerine şöyle devam etti:

“F-16’lar düşmanı gördükleri zaman angaje olurlar. Üçüncü nesiller, birbirinin peşinden koşarlar ama beşinci nesil koşmaz. Beşinci nesil uçaklar, yüzlerce kilometre uzaktan işini bitirir evine gider. Beşinci nesil uçak olduğu zaman radarlar onu göremez. Beşinci nesil savaş uçağı yapıyoruz ya bunun üzerinde bir sürü bilgisayar var, bir sürü radar var. Her tarafı görürler, yaklaşamazsın. Dünyadaki en iyi uçak F-22, Amerikalılar bunu kimseye satmıyor. Sadece ABD Hava Kuvvetleri kullanıyor. Bir de F-35 var, onu satıyorlar. Bizim uçağımız ikisinin arasında. Çinliler, Ruslar, bir de Türkler yapıyor. 3 tane uçağımız var. Hürkuş, Hürjet ve Milli Muharip Uçak, ülkenin bekası için önemli. Milli Muharip Uçak, yüzde 100 milli olacak.”

Kotil, TUSAŞ olarak haberleşme uydusu yaptıklarını, 5B, 5A uydularının uçtuğunu, 6A uydusunu kendilerinin yapacağını dile getirdi.

Söyleşinin ardından milli savaş uçaklarının tanıtıldığı serginin açılışı yapıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.