Tesla, Mozambik’e göz dikti

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, Güney Afrika ülkesinde dünyanın en büyük grafit madenlerinden birini işleten Avustralyalı Syrah Resources ile geçen ay bir anlaşma imzalamıştı.  Anlaşmanın değeri ise açıklanmadı. The Frontier Post’ta yer alan habere göre Tesla, malzemeyi şirketin Mozambik/Balama’daki madeninden grafit sağlayan Louisiana’daki işleme tesisinden alacak.

Teksas merkezli elektrikli otomobil üreticisi, anlaşmaya göre 2025’ten itibaren tesisin ürettiğinin %80’ini (yılda 8.000 ton grafit) satın almayı planlıyor.

İngiltere merkezli pil malzemeleri veri ve istihbarat sağlayıcısı Benchmark Mineral Intelligence’nin kurucusu Simon Moores, anlaşmanın Tesla’nın küresel grafit pazarlarına hakim olan Çin’e karşı bağımlılığını azaltmak için kendi pillerini üretme kapasitesini artırma planının bir parçası olduğunu söyledi.
 

The Northern Miner Podcast - Miner Moment #19: America's worrying lack of a  battery-minerals supply chain ft Benchmark's Moores - The Northern Miner

Moores; “ABD, kendi içerisinde (lityum iyon piller) üretebilmek için yurt içinde yeterli kapasite oluşturmak istiyor. Bu anlaşma Tesla’nın Çin’den daha bağımsız grafit tedarik etmesini sağlayacak.” dedi.

Moores, pillerin ABD’de üretilmesinin Tesla’nın bazı madenlerde çevresel kaygıların olduğu Çin ile olan bağları hakkında karşılaştığı bazı soruları da azaltacağını söyledi.Çin ise Tesla’nın en büyük küresel pazarı olarak biliniyor.

Günümüzde her büyük otomobil üreticisi, iklim değişikliğiyle ilgili endişelerinden dolayı elektrikli araçlara geçmek için yarışıyor. Yılda neredeyse bir milyon elektrikli araba üreten Tesla en büyük handikapının yeterli pil tedarik etmek olduğunu düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.