Theresa May’den "Gavin Williamson" açıklaması

Huawei ile ilgili güvenlik tartışmalarının yükseldiği dönemde İngiltere hükümetinde bir ilk gerçekleşmiş ve Savunma Bakanı Gavin Williamson istifası istenmek suretiyle görevden alınmıştı. 2017-2019 tarihleri arasında Birleşik Krallık Savunma Bakanı olarak görev yapan Gavin Williamson’ın, “Huawei’nin İngiliz 5G ağına katılımıyla ilgili bilgi sızdırması” ve görevden alınması konusunda yeni açıklamalar yapıldı.

Eski İngiltere Başbakanı Theresa May, bir toplantı esnasında konuya ilişkin ifadeler kullandı ve Williamson’ın görevden alınmasının, Ulusal Güvenlik Konseyi üyelerinin daha rahat konuşabilmelerine sebep olduğunu söyledi.

Mail Online tarafından yapılan habere göre Theresa May, Gavin Williamson’ın görevine son verilmesiyle güvenlik çalışanlarının daha rahat konuşabildiklerini savundu. 2019 yılında patlak veren hadisede Williamson, Huawei’nin İngiltere’nin 5G ağına olası katılımına ilişkin bilgi sızdırdığını reddetmişti. Williamson, Huawei güvenlik tartışmalarının başladığı ve giderek arttığı dönemde görevden alınan en üst düzey yetkili olmuştu.

Gavin Williamson, dönemin başbakanı Theresa May tarafından görevden alınmıştı. Boris Johnson’ın başbakan olmasının ardından Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı konumuna getirildi.

Theresa May ile yapılan video konferansta, yaşanan hadisenin Ulusal Güvenlik Konseyi üyelerinin çalışmasını etkileyip etkilemediği soruldu. May, ilk etapta bir endişe atmosferinin oluştuğunu ancak ilerleyen süreçte bunun ortadan kaybolduğunu söyledi.

İngiliz hükümetinin halihazırda Çin’e yönelik denge politikası yürüttüğünü dile getiren May, büyük ekonomisinden dolayı Çin’in, “dışarıda bırakıldığı” bir dünyanın mümkün olmadığını söyledi. Eski Başbakan ekonomik olan ilişkilerin yanı sıra Çin ile ilişkilerde insan hakları ihlalleri ve güvenlik endişelerine dair denge kurulması gerektiğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.