TikTok’u yasaklamak isteyen ülkelerin sayısı artıyor

Son zamanların en popüler uygulamarından biri olan TikTok’la ilgili akıllardaki soru işaretleri çeşitlenmeye devam ediyor. Ülkeler Çin menşeli uygulamaya çeşitli yaptırımlar uyguluyor.

Hindistan yasaklamıştı

Hindistan ve Çin arasındaki gerilim uygulamayı kapatmaya kadar varmıştı. Hindistan, vatandaşlarının haklarını korumak ve siber güvenlik zaafiyetini ortadan kaldırmak için, TikTok’un da içinde bulunduğu pek çok Çin yapımı uygulamayı yasaklamıştı.

Japonya da Hindistan’ın izinden gidiyor

Japonya’daki milletvekilleri arasında da Tiktok’un yasaklanması meselesi gündem oldu. Son zamanlarda Japonya’da oldukça etkin olan TikTok uygulaması, uygulama indirme platformlarında hep en üst sıralarda yer alıyor. Nitekim App Annie de, Japonya’da en çok indirilen 5. uygulamanın TikTok olduğunu doğruladı. Japon haber kaynakları, yöneticilerin yalnızca TikTok için değil Çin menşeli diğer uygulamalar için de aynı düşüncede olduklarını bildiriyor.

Güvenlik ihlali endişesi

Ülkeler TikTok uygulamasıyla ilgili kapatma kararına vatandaşlarının gizliliğinden şüphe ettikleri için gitmekte. Veri ihlalleri ve kullanıcı verilerinin sızdırılması kaygısı, güvenlik zayıflığı göstermek istemeyen ülkeleri harekete geçiriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.