TPP üyeleri Birleşik Krallık’ın katılımını görüşecek

Japonya’nın Trans Pasifik Ortaklık (Trans-Pacific Partnership, TPP) müzakerelerinden sorumlu bakanı Yasutoshi Nishimura gazetecilere verdiği demeçte, söz konusu kararın komisyonunun online toplantısında alındığını dile getirdi.

Kyodo News sitesinde yer alan haberde yetkililerin gelişmeye dair açıklamalarına yer verildi. Birleşik Krallık’ı Japonya’nın stratejik bir partneri olarak değerlendiren Nishimura, Birleşik Krallık’ın ticaret anlaşmasına dahil edilmesinin, “ikili ekonomik ilişkileri daha da ilerleteceğini” ifade etti.

İngiltere şubat ayında Trans Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşması (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership, CCTPP) katılmak için başvuruda bulunmuştu. Bu gelişme geçen yıl Avrupa Birliği’nden ayrılan Birleşik Krallık’ın Asya-Pasifik bölgesi ile ticaret bağlarını kuvvetlendirme çabası olarak değerlendirilmiş ve dikkat çekmişti.  

Birleşik Krallık, katılımcı ülkeler dışında antlaşmaya üye olma başvurusunda bulunan ilk ülke durumunda. Birleşik Krallık’a ek olarak Çin, Güney Kore, Tayvan ve Tayland gibi ülkeler de serbest ticaret bloğuna katılmaya ilgi duyanlar ülkeler arasında yer alıyor.

2018 yılında kurulan ortaklık küresel GSYH’nin yaklaşık olarak yüzde 13’ünü oluşturmakta. Anlaşmaya üye ülkeler arasında Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Japonya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Peru, Singapur ve Vietnam yer alıyor.

TPP, yatırım kısıtlamalarının kaldırılmasını, tarım ve sanayi ürünlerinde tarifelerin azaltılmasını ve üye ülkeler arasında ekonomik bütünlüğü geliştirmeyi amaçlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.