TRT, Dr. Sadık Ahmet’in hayatını film yapıyor

TRT, son dönemde millî tarih bilinci oluşturmaya yönelik attığı adımlara bir yenisini daha ekliyor.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Batı Trakya Türklerinin hak ve hürriyet mücadelesinde liderlik vazifesi üstlenen  Dr. Sadık Ahmet’in hayatını konu alan filmin hazırlıklarına başlandığını duyurdu.

Eren paylaşımında, “Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan filmimizin çalışmalarına başladık. Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesi hiçbir zaman unutulmayacak. Ruhu şad olsun!” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da Sadık Ahmet’in hatırasını yaşatmak için bir kitap hazırlığında olduğunu açıkladı.

Sadık Ahmet kimdir?
Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele ile tanınan doktor Sadık Ahmet, 1947 yılında Batı Trakya’daki Gümülcine vilayetinde dünyaya geldi. Dr. Ahmet Ankara ve Selanik’te aldığı tıp eğitiminin ardından Yunan ordusunda 3 yıl boyunca zorunlu askerlik yaptı.

1978 yılında yeniden Gümülcine’ye dönen Sadık Ahmet 1985 yılında Yunanistan’ın Batı Trakya’daki hukuksuz tutumuna dikkat etmek için bir imza kampanyası başlattı. Hukuksuzluğu gözler önüne sermek adına başlattığı imza kampanyası, 30 aylık bir hapis cezasına çarptırılmasına sebep oldu. Sadık Ahmet, bu cezayı tamamlayıp hürriyetine kavuştuktan çok kısa bir süre sonra Batı Trakya Türklerine “Türk” dediği için yeniden cezaevine düştü. Ahmet’in Gümülcine’de görülen mahkemesi esnasında binlerce Batı Trakya Türk’ü toplanıp “Biz Türk’üz” sloganları atarak liderlerine destek oldular.

1989 ve 1990 yıllarında Batı Trakya Türklerini Yunan meclisinde bağımsız olarak temsil eden Ahmet, 1991 yılında Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek siyasi partisi, Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi’ni (DEB) kurdu. Yunanistan o dönemde Ahmet’in demokratik hareketini engellemek için hem siyasî partilere hem de bağımsız adaylara yüzde 3’lük bir seçim barajı getirdi. Dr. Sadık Ahmet henüz 48 yaşındayken şüpheli bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.