Trump baskısı TikTok CEO’sunu istifa ettirdi

Eğlence içerikli video uygulaması TikTok’un ABD’de yasaklanması durumuna alternatif olarak, ABD menşeli bir şirkete satılması fikri geliştirilmişti. Donald Trump, bu konuda oldukça ısrarcı bir tutum sergilemeye devam ediyor. Söz konusu ısrarlar sonucunda, TikTok CEO’su Kevin Mayer istifa mektubunu yayınladı.

Sebep: Siyasi ortam değişikliği

CEO Kevin Mayer, 19 Mayıs 2020’de yönetici koltuğuna oturmuştu. Çalışanlara yönelik bir istifa mektubu kaleme alan Mayer, aldığı kararın nedeninin “siyasi ortamın kerkin bir değişiklik yaşaması” olduğunu belirtti. 

Söz konusu mektupta, “İstifa kararından önce kurumsal değişikliklerin neleri getireceği ve bunun benim üstlendiğim küresel rol için ne anlama geldiği konusunda ciddi muhasebe yaptım.” ifadeleri kullanıldı. 

TikTok’u bağlı olduğu ByteDance ve ABD’li teknoloji şirketi Microfot arasındaki, TikTok ABD operasyonlarının satın alınması yönündeki görüşmeler sürüyor. Mayer, bu sürecin kısa sürede nihayete ermesini beklediğini de ifadelerine ekledi. 

TikTok açıklama yaptı

TikTok tarafından bu karara saygı duyulduğu belirtildi ve yapılan açıklamada, “Son birkaç ayın siyasi dinamiklerinin Kevin’ın rolünün kapsamını önemli ölçüde değiştirdiğini takdir ediyor ve kararına tamamen saygı duyuyoruz. Şirkette geçirdiği zaman için kendisine teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.” sözlerine yer verildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.