Trump, Oracle ve ByteDance anlaşmasına sıcak bakmıyor

Geçen günlerde ABD yönetiminin TikTok’un ABD operasyonlarının satın alınması teşviki sonuçlanmış ve Oracle ile TikTok’un sahibi ByteDance arasında bir anlaşmada karar kılınmıştı. Anlaşmaya göre Oracle’ın, TikTok’u doğrudan satın almayacağı ve bünyesine kısmen dahil edeceği öğrenilmişti. Söz konusu anlaşma ABD Başkanı Donald Trump’ı tatmin etmedi.

Anlaşmanın “ulusal güvenlik” konusundaki durumu belirsiz

Oracle ve ByteDance şirketlerinin anlaştığı bildirilse de Oracle’ın yüzde kaç hisse aldığı belirtilmemişti. Bildirilenler arasında TikTok’un bölgesel olarak dağıtılmayacağı ve Oracle’a dahil edilecek azınlık hissesi ile yeni bir kurumsal varlığın oluşturulacağı vardı. Yeni kuruluşun geliştirilen algoritmalar ve uygulamalar anlamında, Çin’e bağlı kalacağı düşüncesi ise güvenlik kaygısının ortadan kalkmamasının sebeplerinden biri oldu.

Trump: Bundan hoşlanmadım

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, bahsi geçen anlaşmayı TikTok’un ABD’li bir şirket haline gelmesinin bir parçası olarak değerlendirmişti. Ancak Donald Trump, konuya daha temkinli ve sorgulayıcı bir tutumla yaklaştı.

National Public Radio’nun haberine göre, Çarşamba günü gazetecilere demeç veren ABD Başkanı Donald Trump; ByteDance’le yapılacak anlaşmada, ByteDance’in çoğunluk hisseyi kaybettiğini ve veri gizliliği ile ulusal güvenlik endişelerinin giderildiğini görmek istediğini söyledi. Trump, “Kavramsal olarak bundan hoşlanmadım. Eğer durum buysa, bundan hoşlanmayacağım.” dedi.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.