Trump taraftarları farklı platformlara yöneliyor

ABD yönetiminde “şeytani” bir pedofil ağının olduğunu ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın buna karşı mücadele ettiğini savunan Qanon grubu, önde gelen sosyal medya mecraları tarafından engellendi. Ancak başlattıkları hareketi sürdürmeye kararlı olan Qanon grubu mensupları, farklı sosyal medya platformları aracılığıyla iletişime geçmeye ve fikirlerini yaymaya başladı.

NPR tarafından yapılan habere göre komplo teorisi araştırmacısı Mike Rothschild, Qanon tarafından ortaya çıkarılan tutarlı bir anlatının olmamasını, grubun gerçek bir liderinin olmamasına bağlıyor. 

Qanon teorisinin iki ana figürü olduğu biliniyor. Bunlardan biri, pedofil bir grubun hükümette ve Amerikan sinemasında yaygın olarak dolaştığı iddiasını ortaya atan “Q” isimli gizemli şahıs ve bu iddialarla ilgili mücadele verdiğine inanılan Donald Trump. Joe Biden’ın ABD başkanı seçilmesinin ardından başlayan isyan hareketinde başat unsurlardan biri olan Qanon grubu; Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformlarından engellendikten sonra Parler isimli platforma yönelmişti.

Şirketlerin engellerinin kontrolsüzlüğe sebep olduğu savunuluyor

Şimdi Qanon mensuplarının Parler’ın yanı sıra daha az kullanılan ve önde gelen platformlara nazaran daha az kontollü olan sitelere yönelmelerinin, aslında “yanlış bilgilerin yayılması” açısından daha problemli bir durum olduğu savunuluyor. Habere göre, Qanon mensuplarının yöneldikleri platformlarda “beyaz üstünlüğü” veya neo-Nazi içerikli fikirler yaymalarının daha serbest bir şekilde gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.