Trump TikTok konusunda kararlı

ABD hükümeti TikTok uygulamasının “ulasal güvenliği” tehdit ettiği gerekçesiyle yasaklanması kararını almıştı. Şirketin ABD operasyonlarının Amerikalı bir şirkete satılaması veya tamamen yasaklanması şeklinde iki seçenek belirlenmişti. 15 Eylül’de gerçekleşecek nihai yasaklanmadan önce, Microsoft, Oracle, Malwart gibi önde gelen teknoloji şirketleri TikTok operasyonlarını satın almak için görüşmeleri sürdürse de mesele belirsizliğini koruyor. 

ByteDance satışı engellemeye çalışıyor

Business Insider’ın haberine göre ByteDance, ABD hükümeti ile TikTok’un ABD operasyonlarını “tamamen” elden çıkarmamak için görüşmeler yapıyor. ABD’de 100 milyon kullanıcısı bulunan TikTok’un, ABD’li bir şirkete satılmaması için aylardır görüşmeler yapıldığı biliniyor. Ayrıca Trump yönetiminin söz konusu yasağı getirme gücü de sorgulanıyor. 

Trump: Verilen mühleti uzatmayacağım

ABD Başkanı Donald Trump, basına yaptığı yeni açıklamada TikTok’un kapatılmasıyla ilgili kararlılığını yineledi. 3 Kasım seçimleri öncesinde seçimler için mühim bir konuma sahip olan Michigan eyaletini ziyaret amacıyla çıkacağı yolculuğun öncesinde konuşan Trump, “Ya TikTok’u güvenlik sebepleriyle bu ülkede kapatacağız ya da bu uygulama ABD’li bir şirkete satılacak. Şirkete 15 Eylül’e kadar verilen mühleti de uzatmayacağım.” dedi. 

TikTok için hisse yarışı devam ediyor

TikTok’u satın almak için girişimde bulunan şirketlerle görüşmelerde fiyat, 20 ve 50 milyar dolar arasında değişiyor. Miktar sınırlarıyla Microsoft, Oracle, Walmart, ve SoftBank şirketlerinin potansiyel alıcı olabileceği tam olarak anlaşılmış oldu. Söz konusu ihale mücadelesinde Microsoft ve Walmart öne çıkan iki şirket konumunda olmayı sürdürüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.