Trump’tan Netanyahu ve Hoti’ye ‘ilişkileri normalleştirme’ teşekkürü

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, yaptığı açıklamada, Trump’ın Netanyahu ve Hoti ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek “Başkan Trump, İsrail ile Kosova arasında diplomatik ilişkilerin kurulacak olması ve Kosova’nın Kudüs’te bir elçilik açmayı vadetmesi nedeniyle iki başbakanı da tebrik etti.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, İsrail ile Kosova arasında varılan uzlaşmanın “Orta Doğu’da daha kapsamlı bir barış için atılmış önemli bir adım olduğu” konusunda liderlerin mutabık kaldığı değerlendirmesi yapıldı.

Dün öğleden sonra Beyaz Saray’da düzenlenen ve Trump’ın nezaretinde gerçekleştirilen imza töreninde Kosova ile Sırbistan “ekonomik normalleşme” konusunda uzlaşmıştı. Aynı anlaşma kapsamında Kosova, İsrail ile ilişkilerini normalleştirme ve bu ülkeyle diplomatik ilişkiler kurma taahhüdünde bulunmuş, Sırbistan ise büyükelçiliğini temmuz ayında Kudüs’e taşıyacağı sözünü vermişti.

Esper’den İsrailli mevkidaşı Gantz’a tebrik telefonu 

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, İsrailli mevkidaşı Benny Gantz ile telefonda İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme anlaşmasını ele aldı. 

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, Esper’in Gantz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. 

Açıklamada, “Bakan Esper, Bakan Gantz’ı, İbrahim Anlaşması kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için atılan tarihi adımdan dolayı tebrik etti.” denildi. 

İki bakanın söz konusu anlaşmanın ABD ile İsrail ilişkileri ve savunma öncelikleri üzerindeki etkisini de ele aldığı belirtilen açıklamada, bakanların açık diyalog ve işbirliği konusunda da mutabık kaldığı kaydedildi. 

Geçen ay BAE ve İsrail ABD’nin arabuluculuk ettiği bir anlaşma ile ilişkileri normalleştirme konusunda mutabık kaldığını duyurmuştu. 

1979’da Mısır, 1994’te Ürdün’den sonra İsrail ile barış anlaşması imzalayan üçüncü Arap ülkesi BAE oldu. 

Abu Dabi’nin bu adımına hemen her gün İsrail saldırılarına maruz kalan Filistin halkı ve Filistin yönetiminin yanı sıra birçok Müslüman ülke tepki gösterdi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.