TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremin ardından TÜBİTAK, çeşitli çözümler geliştirmek için harekete geçti.

Depremlerin etkili olduğu illeri ziyaret eden TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Adana’dan başlayıp Malatya’ya kadar yeniden incelemelerde bulunacaklarını açıkladı.

Mandal, depremlerin etkilerini analiz edebilmek amacıyla acil proje çağrısına çıkarak “Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Programı”nı başlattıklarını ve başvuruları 24 saat içinde değerlendirdiklerini kaydetti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre TÜBİTAK tarafından sahada mevcutta 107 farklı proje destekleniyor. Bu projeler depremin hemen ardından faaliyete geçti ve 57 farklı kurumdan 500’e yakın araştırmacı sahada gece gündüz çalışıyor.

Bilimsel temelli veri elde edilecek

Geleceğe yönelik planlamaların bu tür araştırmalardan elde edilecek verilerle yapılmasının önem taşıdığını ifade eden Mandal, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızın yapmaya çalıştığı, bilimsel temelli veri elde etmek. Çünkü şu an çok sıcak veri var. Hem yer bilimleri açısından hem inşaat mühendisliği bilimleri açısından hem de diğer alanlarda mimar hocalarımız var. Olayın sosyal, psikolojik etkisini araştıran hocalarımız var. Sağlık bilimleri, harita mühendisliği hocalarımız var. Yani birçok disiplinden 500’e yakın araştırmacımız şu an sahada. Hepsine teşekkür ediyorum.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.