"TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmaları” devam ediyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda düzenlenen “TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmaları”nda yüzlerce genç hünerlerini sergilemeye devam ediyor.

Birincilik için kıyasıya rekabetin yaşandığı yarışmaları yerinde takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gençlerin heyecanına ortak oldu. Bakan Varank, “Yarışmalara katılan gençlerimiz geleceğin en başarılı insansız hava araçları tasarımcıları olacak, geleceğin bilim insanları olacak, Türkiye’de önemli işlere imza atacak mühendisler olacak.” dedi.

Uluslararası boyut

İHA Yarışmaları’nın TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK ile gerçekleştirilen, uluslararası boyuta geçmiş bir organizasyon olduğunu vurgulayan Varank, “Pakistan’dan, Polonya’dan, Endonezya’dan bu sene takımlar var. Şu anda lise yarışmalarındayız. Döner kanatlı insansız hava araçlarında amaç, burada otonom olarak bir tur attıktan sonra faydalı yükü, bir su şişesini belirlenen yere bırakmaktı. Burada İpekyolu Gençlik Merkezimiz, kendileri Elazığ’dan geldiler. İpekyolu Gençlik Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak desteklediğimiz, gerçekten güzel faaliyetler yapan bir merkez. Arkadaşlarımız otonom kısmını becerdiler ama suyu biraz farklı yere bırakmış oldular. İlk defa insansız hava araçları yarışmasına geliyorlar.” dedi.

Lise takımlarında 3 kat artış

Lise takımlarında sayının 3 kat arttığını dile getiren Varank, “Eylül ayı teknoloji ayı diyoruz. Eylül ayı boyunca TEKNOFEST kapsamında teknoloji yarışmaları düzenliyoruz. 21-26 Eylül tarihleri arasında da TEKNOFEST’in asıl şovlarının olacağı, yerli ve milli araçlarımızı tanıtacağımız etkinlik İstanbul Atatürk Havalimanı’nda olacak. Daha lise seviyesindeki öğrencilerimizin bu araçları sıfırdan tasarlaması, otonom şekilde uçurması, görevlerini yerine getirmek için bu yarışmalara katılması gerçekten bizi mutlu ediyor.” şeklinde konuştu.

Geleceğin bilim insanları

“Bu yarışmalara katılan gençlerimiz geleceğin en başarılı insansız hava araçları tasarımcıları olacak” diyen Bakan Varank, “Geleceğin bilim insanları olacak, Türkiye’de önemli işlere imza atacak mühendisler olacak. İnsansız Hava Araçları Yarışmaları cumartesi akşamına kadar devam edecek. Birincilere ödüllerini inşallah İstanbul’da takdim edeceğiz. Unutmayalım eylül ayı teknoloji ayı, TEKNOFEST ayı. Bu şekilde inşallah biz her eylül ayında Türkiye’yi teknolojiyle, bilimle, havacılıkla, uzayla tanıştırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Stantlara ziyaret

Açıklaması sonrası stantları ziyaret eden Varank, liselilerin projelerini inceledi, öğrencilerle sohbet ederek tavsiyelerde bulundu. Varank, yurt dışından gelen ekiplerle de görüşerek, sabit kanat kategorisinde gerçekleştirilen uçuşları izledi.

Bakan Varank’a, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bursa Valisi Yakup Canbolat, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan da eşlik etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.