TÜBİTAK uzayda görev ve deneyler için Bilim Misyonu Çağrısı’nı yayınladı

Uzaya çıkacak ilk Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bilim misyonunun belirlenmesi için yapılan çalışmalar devam ediyor.

Millî Uzay Programı çerçevesinde belirlenen 10 hedef projeden biri olan Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu Projesi ile bir Türk vatandaşının, gerekli eğitimleri aldıktan sonra, 2023 yılı içerisinde, uzaya erişiminin sağlanması ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bilimsel araştırmaları gerçekleştirmesi hedefleniyor. 

TÜBİTAK’ın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda insanlı ilk uzay görevi için bilimsel araştırma başvurularının başladığına yer verildi.

TÜBİTAK bu doğrultuda, görev sırasında gerçekleştirilecek deneylerin belirlenebilmesi amacıyla uzaya çıkacak Türk bilim adamları için Bilim Misyonu Çağrı’sını yayınladı.

Bu kapsamda Bilim Misyonu için teklifler alınmaya başlandı ve üniversite/bilim kurumlarından gelecek olan bütün teklifler değerlendirilecek. Uygun görülen görev ve deneyler, Türk Uzay Yolcusu’nun Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki 10 günlük yolculuğu içerisinde gerçekleştirilecek.

Resim

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda deney yapmak isteyen bilim insanı veya araştırmacıların başvuruları için son tarih 4 Temmuz 2022 olarak belirlendi. Detaylı bilgiye TÜBİTAK Uzay’dan ulaşılabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.