TÜBİTAK ve TUA küp uydular için güçlerini birleştirdi

Türkiye’nin milli uzay programı yeni stratejik anlaşmalarla hızla ilerleme kaydediyor.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve arasında iş birliği protokolü imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşen anlaşma; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım tarafından imzalandı.

Küp uydu teknolojilerinde kullanılmak üzere yazılım ve itki sistemlerinin geliştirilmesi konusunda TÜBİTAK BİLGEM ve TÜBİTAKSAGE’nin tecrübe aktarımı sağlayacağı iş birliği töreninde konuşan konuşan bakan Varank, “Bugün attığımız imzalarla Türkiye’nin milli uzay programından sorumlu TUA ile TÜBİTAK’ın enstitüleri arasında stratejik bir iş birliğini başlatmış olduk.” dedi.

Resim

“Tam bağımsız bir ülke olmak istiyorsak uzaya yatırım yapmak bir alternatif değil bir mecburiyet”
 
Türkiye’nin geliştirmeyi planladığı bölgesel konumlama sistemlerinde kullanılacak atomik saatleri uzayda test etmek istediklerini ve bunun için küp uyduları TÜBİTAK SAGE ve TÜBİTAK BİLGEM ile hayata geçireceklerini ifade etti:

“Küçük uydular yani küp uydular artık uzayda çok daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bundan önce Türkiye’nin geliştirmeyi planladığı bölgesel konumlama sistemlerinde kullanılacak atomik saatler ile ilgili bir imzayı TUA ile TÜBİTAK UME atmıştı. İşte o atomik saatleri biz küp uydularla uzaya gönderip uzay tarihçesi kazandırmak, uzayda kullanımını test etmek istiyoruz. Bugün attığımız imzalarla da küp uydularda kullanılacak itki sistemlerinin hem geliştirilmesi hem de bunların özellikle navigasyon sistemleri ile ilgili yazılımlarının geliştirilmesini TÜBİTAK SAGE ve TÜBİTAK BİLGEM ile hayata geçireceğiz.
 
TUA küp uydularla ilgili yol haritasına başlamış oluyor. Daha önce yaptığı çalışmalara bunları da ekleyerek Türkiye’nin ihtiyacı olan küp uyduları beraberce geliştireceğiz. Uzaya göndereceğiz. Burada edindiğimiz kabiliyetlerle dünyaya alternatif bir tedarikçi olarak Türkiye’yi ön plana çıkarmış olacağız.” diyen Varank, “Küp uydular çok stratejik. Ülkelerin milli egemenlikleri uzaydan tehdit edilir hale geldi. Türkiye’nin uzay yarışında geri kalması, bu alanda yatırım yapmaması gibi bir husus asla düşünülemez.  Tam bağımsız bir ülke olmak istiyorsak uzaya yatırım yapmak bir alternatif değil bir mecburiyet. Biz de Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu uzay programı ile bu programı takip eden kurumlar olarak inşallah güzel neticeler alacağız. Türkiye’nin ismini uzayda da daha görünür hale getireceğiz.” İfadelerini kullandı.”

Resim

TÜBİTAK Bilgem ile küp uydu teknolojilerinde kullanılmak üzere, yazılım, veri güvenliği ve yapay zeka üzerine iş birliği  

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (TÜBİTAK BİLGEM) ile TUA arasında iş birliğine göre, küp uydu teknolojilerinde kullanılmak üzere, yazılım, veri güvenliği ve yapay zeka üzerine çalışmalar yapılacak. İş birliği ile Türkiye’nin uzay araştırmaları alanında gelecekte atacağı büyük adımlara ve başarılara imza atmasına katkı sunulacak.

TUBİTAK Sage ile havacılık ve uzay teknolojileri alanında katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünleri çalışmaları yapılacak

TUA, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ile de Milli Uzay Programı çerçevesinde tarafların sahip olduğu altyapı ve uzmanlık bilgisi kullanılarak havacılık ve uzay teknolojileri konularında iş birliğine gidiyor. Protokol ile Milli Uzay Programı çerçevesinde iş birliği yapılarak Türkiye’de bu alanda katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünlerin oluşturmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.