Tunus Hava Kuvvetleri ilk T-6C eğitim uçağını teslim aldı

Tunus Hava Kuvvetleri modernizasyona devam ediyor.

T-6C eğitim uçaklarının geliştiricisi Terxtron Aviation’dan yapılan açıklamada, ”Textron Aviation Defence, 8 adetlik T-6C eğitim uçağı siparişlerinden ilki Tunus Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.” ifadeleri kullanıldı.

İlk uçağın ülkenin kuzeyindeki Sfax Hava Üssü’ne konuşlandırıldığı belirtilerek, Textron Aviation Defence’in Tunus Hava Kuvvetleri’ne ilk yıl içerisinde bakım, onarım ve eğitim desteği vereceği vurgulandı.

Konuyla ilgili konuşan Textron Aviation Defence’in Afrika Satış Direktörü, ”T-6C Texan, Tunus Hava Kuvvetleri için en uygun fiyatlı ve uygulanabilir uçak oldu. Tunus, T-6’yı alan on üçüncü ülke ve Wichita’da ekibimiz tarafından üretilen 1001’inci T-6’yı teslim aldı. Pilot eğitim hedeflerine ulaşmak için yeni nesil T-6 Entegre Eğitim Sistemine güvenen seçkin küresel hava kuvvetleri grubuna bir başka Kuzey Afrika ve Akdeniz müttefik ülkesine daha hoş geldiniz demekten mutluluk duyuyoruz.” dedi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ekim 2019’da Tunus’a 8 adet T-6C Texan eğitim uçağı ve ilgili ekipmanlarının satışını onaylamıştı. Sözleşmenin destek gereçleri ile birlikte toplam 234 milyon dolar.

T-6C Texan, İsviçre’nin Pilatus Uçakları tarafından geliştirilen Pilatus PC-9 eğitici uçağı referans alınarak geliştirilmiş ve şu ana kadar Meksika Hava Kuvvetleri, Kraliyet Hava Kuvvetleri, Fas Hava Kuvvetleri ve Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri’de dahil olmak üzere 13 ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.