Türk askeri Afganistan’dan ayrılıyor

NATO bünyesinde Afganistan’da yapılandırma, eğit, donat gibi misyonları icra eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin diğer yabancı güçler gibi yakın zamanda bölgeyi terk edeceği bildirildi.

ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) tarafından yapılan habere göre, uzun yıllardır Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğinden sorumlu olan Türk ordusu Afganistan’daki varlığına son vermeye hazırlanıyor.

Daha önce New York Times, tüm yabancı kuvvetler ayrılsa dahi Türk askerinin bölgede kalacağı; huzur ve istikrar ortamının hâkim olması için arabulucu rolü üstleneceğini iddia etmişti.  Ancak Afganistan da şiddet olaylarının zirve yapması ve henüz yabancı güçler çekilmeden içeride egemenlik mücadelesinin başlamış olması Türkiye’nin bölgeden erken ayrılma kararında etkili olmuş olabilir.

WSJ ayrıca, Türkiye’nin Afganistan’dan ayrılması halinde oluşacak güvenlik zafiyetlerinin ülkedeki diplomatik temsilciliklerin varlıklarını tehlikeye atacağını, bu sebepten ötürü de birçok ülkenin misyonlarını kapatmasının olası olduğunu belirtti.

Afgan halkı ise Türkiye ve diğer yabancı kuvvetlerin ülkeden ayrılacak olmasından dolayı oldukça endişeli. Afgan medya kuruluşları düzenli olarak ülkenin 1990’lardaki Talibanlı dönemine ait şiddet görüntülerini servis ediyorlar. Afganistan resmî hükümet güçleri ise birçok farklı bölgede Taliban birlikleri ile çatışmaya başladı bile. Hal böyle olunca 20 yıllık yabancı kuvvetlerin idaresi altında Afganistan’da ne değişti sorusu akıllara düşüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.