Türk bilim ekibi Beyaz Kıta için yola çıktı

Türk bayrağını Beyaz Kıta’da kalıcı olarak dalgalandırmak için yola koyulan Türk bilim insanlarının zorlu yolculuğu başladı.

6. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde yer alacak ekip TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, sefer koordinatörü Prof. Dr. Burcu Özsoy ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsünden araştırmacılar tarafından İstanbul Havalimanı’ndan uğurlandı.

İlk durağı İspanya’nın başkenti Madrid olan ekip, Madrid’in ardından 4 aktarmayla Antarktika’ya ulaşacak.

Yaklaşık 1,5 ay sürecek seferde COVID-19 önlemleri nedeniyle Santiago ve Puerto Williams’da karantinada kalacak ekip, Beyaz Kıta’nın zor koşullarında bilimsel çalışmalarını tamamlayacak.

Sefer ekibi; yer bilimleri, canlı bilimleri gibi farklı alanlardaki 14 proje kapsamında, detaylı araştırmalar yapacak.

Bu zorlu araştırma yoculuğunda; ASELSAN, HAVELSAN, Türksat ve TÜBİTAK-SAGE’nin yerli ve milli teknolojik ürünleri ekibe büyük destek sağlayacak.

ASELSAN El Telsizi ve Modüler Mobil Tekrarlayıcı Telsiz Sistemi ile, Türksat uydu telefonları ve BGEM cihazları ile, HAVELSAN Global Konumlandırma Sistemi ve bir GNSS alıcısı ile ekibe teknolojik çözümlerle destekte bulunacakken TÜBİTAK SAGE de ekibin acil durumlarda ısınma ve sıvı su ihtiyacını karşılayabilecek Isıl Pil ile büyük katkı sağlayacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.