Türk drone’larını Yunanistan ordusu kullanacak

Uzaktan algılama teknolojisi alanında drone üretmeyi başaran yerli savunma sanayii şirketi Assuva, Çin Silahlı Kuvvetleri’nin ardından şimdi de AB üyesi Yunanistan ordusuna satış yapmaya hazırlanıyor.

“50 ADET DRONE TESLİM EDECEĞİZ”

Savunma sektöründe sistem üretmenin ve teslimat konusu hakkında görüşlerini dile getiren, Assuva savunma sanayii yönetim kurulu başkanı Remzi Başbuğ, şunları söyledi:

“Assuva drone’ları, Türk yazılım mühendislerinin eseridir. Tamamı yerli donanım ve yazılımla uçuyoruz. Drone ile arama, kurtarma ve yer altı görüntüleme konusunda dünyanın en iyi cihazlarını üretmekten gurur duyuyoruz. Assuva Savunma Sanayi drone’ları özellikle havadan patlayıcı mayın bulma konusunda özel yeteneklere sahip. Bin metre uzaktan 50 metre derinliğe kadar geniş bir uçuş alanında yüzde 100 sonuç alan sistemlere sahibiz. Yunanistan ordusuna termal kamera özelliklerine sahip drone’larla yer altı tünelleri, oda ve sığınaklar ile diğer askeri faaliyetlerde kullanmak üzere 50 adet drone siparişini yakında tamamlayacağız.”

Uzaktan algılama konusunda uzmanlaşan Assuva mühendisleri tarafından geliştirilen Türk drone’ları farklı türden patlayıcı ve mayınların yerlerini belirlemesinin önemli bir yere sahip olmasının yanında öne çıkan bazı özellikleri ise şu şekilde;

  • Kayıp kişilerin canlı ya da cansız bulunmasında
  • Su altı ve toprak altında yürütülen arama kurtarma çalışmalarında
  • 50 metre derinliğe kadar anlık analizler yapabilmesi
  • Havadan yer altını görüntüleyebilmesi
  • Sığınakları tespit edebilmesi 

 NATO üyesi orduya ilk satışı

Remzi Başbuğ, Türk Kolluk Kuvvetleri’nin ardından NATO ve AB üyesi bir orduya yüksek teknoloji ürünü drone satmaya hazırlandıklarını belirterek şu bilgileri verdi:

“Gönderdiğimiz 2 adet drone, Yunan ordusu tarafından yapılan testlerden başarıyla geçti. Ürettiğimiz drone’lar daha çok havadan arama kurtarma çalışmaları, yer altı sığınaklarının tespiti, ormanda örtü altında canlı ya da cansız insan arama – bulma konularında hizmet verecek. Bu ülkeye yüksek teknoloji ürünü drone satışı konusunda gerekli izinler alındı. Türk Kolluk Kuvvetleri dışında ilk kez bir NATO üyesi orduya, bir Avrupa Birliği üyesi ülkeye malzeme satışı gerçekleştiriyoruz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.