Türk F-16’ları Polonya semalarında

Halihazırda “Geliştirilmiş Hava Polisliği” görevi kapsamında Polonya’nın Malbork havalimanında görev yapan Türk F-16’ları, 26 Ağustos’ta Polonya Hava Kuvvetleri’ne ait bir C-295M Casa askeri kargo uçağı ile bir uçuş gerçekleştirdi.

NATO görevi kapsamında, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait Polonya’nın Malbork Hava Üssü’ndeki 4 adet F-16 uçağı, Geliştirilmiş Hava Polisliği kapsamındaki ilk görevini “Çevre Tanıma Uçuşu” olarak icra etmişti.

Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında şu anda Polonya hava sahasını 161’inci Jet Filo Komutanlığından 4 adet F-16 savaş uçağı koruyor ve bu kapsamda 78 personelimiz Polonya’da görevlerine devam ediyor.

Geliştirilmiş Hava Polisliği (eAP) kapsamında Polonya hava sahasının korunması maksadıyla 2 uçağımız 7 gün 24 saat esasına göre alarm/reaksiyon nöbeti tutuyor.

Geliştirilmiş Hava Polisliği ile Polonya ve Baltık hava sahasında, NATO ve Eskişehir’de konuşlu Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (BHHM) koordinesinde görevler icra edilecek.

Aynı zamanda NATO ve ev sahibi ülke olan Polonya ile koordineli olarak görev uçuşları da gerçekleştiriliyor.

Bunlardan biri de 26 Ağustos’ta gerçekleştirilen görev uçuşu oldu. NATO Hava Kuvvetleri Komutanlığı (NATO AIRCOM) tarafından yapılan açıklamada, Türk F-16’larının Polonya’ya ait C-295M Casa askeri kargo uçağıyla beraber uçtuğu bildirildi. Açıklamada uçuşun amacının Müttefik (NATO) iş birliği yoluyla becerileri ve yeteneklerini geliştirmek olduğu kaydedildi.

Yapılan eğitim uçuşunun ardından bölgeden görev yapan personellerimiz de önemli açıklamalarda bulundu. NATO görevi kapsamında Polonya’da bulunan F-16 pilotumuz Albay Ahmet Çandır, “Polonyalı meslektaşlarımızla beraber uçmayı, hassas manevralar yapmayı, kol uçuşu ve eskort prosedürleri uygulamak için yakaladığımız bu harika fırsatı takdirle karşılıyoruz. Pilotlarıma ve onların Polonyalı meslektaşlarına fayda sağlayan böyle bir faaliyeti planlamak, koordine etmek ve yürütmek zor. İttifak’ın caydırıcılık, savunma ve güvenlik sağlama misyonunu desteklemek için birlikte sevk edilme için prosedürleri deneme ve uygulama şansına sahip oldular.” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili Polonya kanadından da bir dizi açıklama geldi. Malbork Hava Üssü Komutan Yardımcısı Yarbay Jerzy Goleniowski: “Malbork ekibi, NATO’nun Hava Polisliği’ne katkıda bulunma konusunda mükemmel bir geçmişe sahiptir. 2014’ten beri Fransa, Hollanda, Belçika, Portekiz’den Müttefik savaş müfrezelerine ev sahipliği yaptık ve şimdi de bölgede NATO Güvence Tedbirlerini destekleyen Türkiye’ye ev sahipliği yapıyoruz.

Malbork’tan kalkan Polonya’ya ait MiG-29 savaş uçakları, ev sahibi ülke desteğinden faydalandığımız Litvanya’daki Baltık Hava Polisliği misyonuna konuşlandırıldı. Polonya’da savaş müfrezelerini yerleştirmemize ve desteklememize olanak sağlayan deneyimlerimizi geliştirdiğimizi görmek harika.” dedi.

Türkiye’nin Ağustos ayında başlamış olduğu Geliştirilmiş Hava Polisliği kapsamındaki görevi 15 Eylül’e kadar devam edecek.

NATO’nun en önemli hava güçlerinden biri olan Türk Hava Kuvvetleri 2006 yılında Litvanya’da Baltık Hava Polisliği görevini de icra etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.