Türk Hava Kuvvetleri 110. yılını kutluyor

Dünyanın gelmiş geçmiş en köklü ve güçlü ordularından biri olarak kabul edilen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olan Türk Hava Kuvvetleri kuruluşunun 110. yıl dönümünü kutluyor.

Dünyanın ilk askerî havacılık teşkilatlarından biri olan Türk Hava Kuvvetleri’nin tarihi, 1909’lu yıllara kadar uzanmaktadır. Türk Ordusu havacılık alanındaki çalışmalarına 1909 yıllarında başlamış, bu dönemde Avrupa’ya askerî öğrenciler ve askerler gönderilerek çalışmaların yerinde incelenerek, değerlendirilmesi öngörülmüştür.

Havacılığın gelecekte askerî anlamda önemini ziyadesiyle artacağını önceden gören subayları, bu alana yönelik girişimleri artırmış ve nihayet 1 Haziran 1911 tarihinde “Havacılık Komisyonu” ihdas edilmiştir.

Bu tarih Türk Hava Kuvvetleri’nin de kuruluş tarihi olarak kabul edilmektedir. 110. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Türk Hava Kuvvetleri’ne, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan bir yıl dönümü mesajı geldi.

Bakan Akar yayımladığı mesajda;

“Hava Kuvvetlerimizin Kahraman ve Fedakâr Mensupları,

Değerli Mesai ve Silah Arkadaşlarım,

Kurulduğu günden bugüne kadar nitelikli personeli, modern teknolojisi ve üstün başarılarıyla asil milletimizin daima gurur kaynağı olan Hava Kuvvetlerimizin kuruluşunun 110’uncu yılını kutluyorum.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin, caydırıcı ve saygın niteliklerini sağlayan en önemli unsurlardan biri Hava Kuvvetlerimizdir.

Ulaştığı seviye itibarıyla müstakil, müşterek ve birleşik harekât icra edebilecek, her türlü tehdide karşı bölgesinde caydırıcılığı sağlayabilecek imkân ve kabiliyette olan Hava Kuvvetlerimiz; semalarımızın korunmasından terörle mücadele harekâtına, Doğu Akdeniz’deki hak, alaka ve menfaatlerimizin savunulmasından insani yardım faaliyetlerine kadar birçok alanda elde edilen başarılarda büyük pay sahibidir.

Özellikle son dönemde; terörle mücadele harekâtı kapsamında, diğer kuvvetlerimizle koordineli olarak, gerek yurt içinde gerek sınır ötesinde gerçekleştirilen hava harekâtlarında üstün gayret gösteren Hava Kuvvetlerimizin kahraman ve fedakâr personeline teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Yerli ve millî imkânlarla hazırlanan birçok projenin hayata geçirilmesiyle Hava Kuvvetlerimiz; üstlendiği görevleri çok daha etkin bir şekilde yerine getirecek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asil milletimizin gurur kaynağı olmaya devam edecektir.

Bu vesileyle, Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelmemizi sağlayan bütün devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı saygıyla, minnetle anıyorum.

Aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan kahraman gazilerimize acil şifalar diliyor, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ başta olmak üzere, Hava Kuvvetlerimizin bugünkü seviyeye ulaşmasında büyük katkıları olan muvazzaf ve emekli tüm personelini ve onlara daima destek olan kıymetli aile fertlerini gönülden kutluyor; kendilerine sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.