"Türk ordusunu Afganistan’da görmek istiyoruz"

ABD ve diğer NATO güçleri 11 Eylül 2021 tarihine dek Afganistan’ı bütünüyle terk edecek. Türk askerinin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlama amaçlı bölgede kalmasına yönelik görüşmeler devam ediyor. Afganistan’da Taliban karşıtı gruplar Türk askerinin bölgede varlığını sürdürmesine oldukça sıcak bakıyor. 

Hürriyet’e konuşan Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkan Birinci Yardımcısı Dr. Enayatullah Babür Farahmand, Türk ordusunun Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlaması ile ilgili olarak, ”Türkiye, Afganistan’da İslami ülkelerin lideri olarak tanındığı için çok seviliyor. Ayrıca Afganistan ile Türkiye’nin 100 yıllık bir dostluğu var. Türk askeri hep saygı ve sevgi görmüştür. Öyle ki Afganistan’da görev yapan diğer yabancı askerler kendi arabalarında Türk bayrağı takarak gezerlerdi. Çünkü Türklere kimsenin saldırmayacağını bilirlerdi. O yüzden Türk bayrağını ve askerini burada herkes istiyor.” ifadelerini kullandı. 

Farahmand, ayrıca ”ABD ile Taliban arasındaki anlaşmaya göre burada ortak devlet kurulması lazım. Yani mevcut etnik ve siyasi grup temsilcileri ile Taliban’ın bir araya gelerek ortak devlet kurması gerekiyor. Afganistan’daki tüm etnik ve siyasi gruplar böyle bir durumda Taliban’ın yüzde 50’nin altında bir oranla temsiliyetini istiyorduk. Ancak Taliban saldırıları başlattıktan sonra durum farklılaştı.” sözlerini kaydetti. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.