Türk oyun sektörü altın çağını yaşıyor

Geçen aylarda ABD menşeli Zynga, Türk oyun şirketi Peak’i 1,8 milyar dolar karşılığından satın aldı. Bu durum dikkatleri Türk oyun sektörünün gelişimine çekti.

2,4 Milyar dolar yatırım çekildi

Bloomberg’ün yaptığı habere göre, Türk oyun geliştiricileri son 5 yılda; Tencent Holdings, Netmarble Corp. ve Zynga Inc. gibi şirketlerden 2,4 milyar dolar yatırım aldı. Haberde, oynaması kolay olacak şekilde tasarlanan oyunların küresel çapta yüz milyonlarca kez indirildiği belirtiliyor. 

Türk oyun sektörü bu yıl yüzde 9,3 artış gösterdi

Newzoo International BV tarafından yapılan incelemeye göre veriler, sektörün bu yıl yüzde 9,3 büyüme göstererek 160 milyar dolara ulaştığını bildiriyor. Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği Başkan Yardımcısı Özgür Karayalçın yaptığı açıklamada, “İlgi büyük olasılıkla devam edecek.” dedi. 

Karayalçın, liranın dolar karşısındaki düşüşünün de satışı etkilediğini belirtti. Bu durumun gelirlerinin çoğu için uluslararası pazarlara güvenen geliştiricilerin satışlarını hızlandırdığını söyledi. Konuya dair analist Matthew Kanterman da görüşlerini bildirdi ve “Düşük maliyet ve Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’ya göre Doğu Avrupa ve Orta Doğu gibi bölgelerde oyun geliştirenlerin sayısının fazla olması, Batılı şirketlerin Türkiye gibi ülkelere ilgisini arttırdı.” dedi. 

Türk oyun şirketi sayısı 239’a yükseldi

Startups Watch’ın derlediği verilere göre, sadece 2019 yılında Türkiye’de 42 tane oyun şirketi kuruldu. 2020’de toplam oyun şirketi sayısı 239’a yükseldi. Yine bu yıl sektör değerinin 160 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.