Türk savunma sanayii ürünlerinden Kosova’da boy gösterisi

Türk savunma ürünleri, dost ve müttefik ülkelerin gücüne güç katmaya devam ediyor.

Türk savunma sanayii tarafından geliştirilip Kosova’ya ihracat gerçekleştirilen ürünler, Kosova’nın Kuvvet Günü kapsamında sergilendi.

Gerçekleştirilen Kuvvet Günü etkinliklerine, Türk savunma sanayiinin geliştirdiği  ürünler damga vurdu.

Etkinlik kapsamında; MKE tarafından geliştirilen PMT-76 Platform Makineli Tüfek, ROKETSAN üretimi OMTAS tanksavar sistemi, BMC Vuran ve Otokar COBRA zırhlı araçları büyük ilgi gördü.

WhatsApp Image 2023-11-28 at 17.17.32

Kosova Kuvvet Günü etkinliklerine Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti de kışlayı ziyaret etti. Osmani, askerlerin Kosova Güvenlik Gücü’ne bağlı gönüllü olarak çalışabilmeleri için mümkün olan en iyi koşulların yaratılması için çaba gösterileceğini söyledi. Osmani, şu ifadeleri kullandı:

“Bu ordunun başkomutanı olarak dünyanın her yerinde bu ordunun başarılarının ne kadar takdir edildiği görülüyor, bu yüzden bundan son derece gurur duyuyorum. Her askerin ordumuz için isteyerek çalışma motivasyonuna sahip olması için refah, eğitim ve ek eğitim, sağlık açısından en uygun koşulları yaratmak için çalışacağız.

Makineli Tüfek

Bu özel gün, halkımızın, kurtuluş ordumuzun, Kosova’nın kendi ordusuna sahip olması için çok fazla kanın döküldüğü bu güne kadarki son derece büyük fedakarlığını gururla andığımız bir gündür. Bu nedenle her asker bu formayı büyük bir gururla giyiyor ve gerekirse ülkesi için canını vermeye hazır. Bugün Güvenlik Gücü, NATO standartlarına göre eğitilmiş, yalnızca barışa değil, bölge ve ötesinde güvenliğe de katkı sağlayan, ABD, İngiltere ve farklı kuvvetlerle birlikte hizmet veren bir güçtür.” diyerek konuştu.

Kurti ise üç yıldan kısa bir süre içinde hükümetin Savunma Bakanlığı bütçesini iki katına çıkardığını, silah yatırımlarını üç katına çıkardığını ve yurtdışındaki subay ve askerlerin eğitim ve öğretimini dört katına çıkardığını söyledi.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.