Türkiye, Afgan barışı için Katar’da temaslarda bulundu

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/12kHmHBY3opJmIE0Gq8ylg” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Afganistan’da inişli çıkışlı bir şekilde sürdürülen barış müzakerelerinde istikrarın sağlanması için ABD’nin de talebi üzerine Türkiye’nin arabulucu rolü üstlenmesi bekleniyor. Bu kapsamda Sedat Önal ve Zalmay Halilzad arasında müzakerelerin sürdürüldüğü şehir olan Doha’da bir görüşme gerçekleşti.     

Türk Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, 10 Mart tarihinde geçekleşen görüşme ile Afganistan’daki barış sürecine ilişkin çabaların ele alındığı ifade edildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye-Katar-Rusya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’na katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere Katar’a gitti. Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamed Al Sani ile bir araya gelen Çavuşoğlu görüşmenin ardından Afganistan’da barışa giden yolda Katar ile de iş birliği içinde olunacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçtiğimiz günlerde Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’ye ve Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’a bir mektup göndermiş ve Türkiye’den gelecek haftalarda, barış anlaşmasının neticelendirilmesi için iki taraf arasındaki üst düzey görüşmelere ev sahipliği yapmasını isteyeceklerini söylemişti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ömer Çelik de “Afganistan bizim açımızdan son derece önemli bir ülke, Afganistan’daki barışın bizim doğu ve kuzey derinliğimiz içerisinde istikrarın oluşması bakımından Türkiye’nin güvenliğini de etkileyen bir sonucu olduğunu biliyoruz. Afganistan barışına katkı sağlayacak, bölge barışına katkı sağlayacak her türlü arabuluculuğun içerisinde oluruz.’’ ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.