Türkiye, Afgan barışı için tarafların liderlerini ağırlayabilir

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3R8pDYmwJtE1INx3Hb6d80″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Taliban ile Afgan hükümeti arasında Afganistan’a ‘’barış ve istikrar’’ kazandırmak maksadıyla yürütülen görüşmelere nisan ayında Türkiye ev sahipliği yapacak. Son yapılan açıklamalara göre katılımcılar doğrudan tarafların liderleri olabilir.

Afgan medya kuruluşu Tolo News’in haberine göre, Afganistan’ın baş müzakerecisi Masoom Stanekzai, nisan ayında Türkiye’de düzenlenecek barış görüşmelerine Taliban lideri Hibatullah Akhunzada bizzat kendisi katılırsa Eşref Gani’nin de katılacağını açıkladı. 

18 Mart tarihinde Rusya’da gerçekleştirilen konferansta Taliban ve Afgan hükümeti kendilerini temsilen geniş gruplar halinde Moskova’da yer almışlar fakat liderler düzeyinde bir katılım sağlanmamıştı.  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in özel talebi üzerine Türkiye’de gerçekleşecek görüşme,  Afganistan’ın kördüğüm halini almış politik ortamından rahatsızlık duyan tüm kesimler tarafından umutla bekleniyor. Türkiye de yakın zamanda konuyla ilgilenmek üzere bir Afganistan Özel Temsilcisi atayacağını ilan etmişti.

Taliban kanadının ise Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek bir toplantıdan memnuniyet duyduğu biliniyor fakat henüz Hibatullah Akhunzada’nın katılıp katılmayacağı ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Akhunzada’nın bir ay kadar önce Pakistan’da öldürüldüğü iddia edilmiş ancak bu iddia Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit tarafından yalanlanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.