Türkiye’deki Afgan barış görüşmeleri 16 Nisan’da başlayabilir

Afganistan’da uzun yıllardır süren savaşın sonlanması için Doha merkezli olmak üzere taraflar arasındaki diyalog süreci devam ediyor. ABD’nin talebi üzerine tüm tarafların katılımıyla önümüzdeki günlerde barış sürecinin merkezi İstanbul olacak.

Afgan televizyon kanalı 1TV’nin edindiği bilgilere göre, tarafların büyük bir umutla beklediği İstanbul süreci 16 Nisan’da başlayacak. Kanalın iddiasına göre 16 Nisan’da başlayacak görüşmeler yaklaşık 10 gün kadar sürecek.

7 Mart tarihinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken; Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Milli Uzlaşı Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’a gönderdiği mektupta, Türkiye’den barış müzakerelerine ev sahipliği yapması için ricacı olunacağını ifade etmişti. Türkiye ise ABD’nin bu teklifini kabul etmiş ve diplomatik ön hazırlık sürecini başlatmıştı.

Bu kapsamda Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; Afganistan Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Afganistan’ın geleceğinde sözü olabilecek farklı siyasi aktörlerle bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad da Afganistan temaslarının ardından Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya geldi.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.