Türkiye’den kompozit atağı

Rüzgar enerjisi, otomotiv ve medikal gibi birçok sektörde de kullanımı giderek yaygınlaşan kompozitin üretiminden tasarımına, simülasyonundan tedarikine kadar tüm tarafları, İstanbul’da buluştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Kompozit 2022 Fuarı’nı ziyaret etti, fuara katılan firmaların ürünlerini inceledi. Kompozit sektöründeki ilerlemeyi görmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Bakan Varank, “Türkiye, bu alanda her geçen gün kabiliyetlerini arttırıyor.” dedi.

Sektörün tüm tarafları

Türk Kompozit 2022, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Fuar, kompozit sanayisine özgü üretim, işleme ve uygulama metotları başta olmak üzere tüm sektörü kapsayan etkinlikler içeriyor. Fuara, ham madde tedarikçileri, kompozit yarı ve ara ürün üreticileri, kompozit nihai ürün üreticileri, işleme teknolojileri sunan firmalar katılıyor.

100’ün üzerinde firma var

8 Ekim’e kadar sürecek, 100’ün üzerinde işletmenin yer aldığı fuarda, makine üreticileri, ekipman tedarikçileri, tüketim malzemeleri üreticileri, tasarım hizmetleri ve simülasyon servisleri sunan firmalar ürünlerini sergiliyor.

5’incisi düzenleniyor

Bakan Varank, Kompozit Sanayicileri Derneği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Türk Kompozit Fuarı’nda incelemelerde bulundu. Dernek Başkanı Barış Pakiş’ten sektöre ilişkin bilgi alan Bakan Varank, fuarda yer alan firmaların stantlarındaki ürünleri inceledi. Ziyaretin ardından bir değerlendirmede bulunan Varank, şunları söyledi:

İstanbul uğrak noktası

Kompozit sektörü, daha hafif ve daha sağlam malzemelerin üretilmesini hedefleyen bir sektör. Türkiye de bu manada her geçen gün kabiliyetlerini arttıran bir ülke. İstanbul gerçekten global anlamda tedarikçi arayan firmaların şirketlerin uğrak noktası haline geldi. Bu fuarda da 100 şirketimiz binlerce ziyaretçiyi burada karşılayıp kompozit sektöründe Türkiye’deki firmaların kabiliyetlerini, hangi ürünleri geliştiriyorlar, üretiyorlar, hangi alanlarda tedarikçi olabilirler, onları ortaya koydukları bir fuar.

Hem ham madde hem bitmiş ürün

Yakın zamanda Almanya’da Rüzgar Enerjisi Fuarı’ndaydık. Rüzgar enerjisinde kullanılan malzemelerin önemli bir kısmı kompozitten yapılıyor. Buradaki firmalarımız savunma sanayisinden rüzgar enerjisine kadar çok farklı alanlarda üretim yapabiliyorlar. Bunların hem ham maddesini yan sanayisini kompozit anlamında üretirken bitmiş ürünleri üreten firmalarımız var. Kompozit fuarı bu kabiliyetlerimizi görebileceğimiz bir fuar.

Trendleri görsünler

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu alanda ilerlemiş olmaktan, bu alana yatırımların devam ediyor olmasını görmekten çok mutluyuz. Kompozit sektöründe neler yapılıyor bunu görmek isteyen hem sektörden iş insanlarını da hem meraklıları hem akademisyenleri Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ne bekliyoruz. Gelsinler, 8 Ekim’e kadar bu fuarı ziyaret etsinler. Sektörde neler oluyor, trendler nereye gidiyor onu görsünler hem de Türkiye’deki kabiliyetleri görüp ileriye dönüş iş anlaşmalarını bu fuarda yapabilirler.

Alanında Türkiye’de tek

Türk Kompozit Fuarı, Türkiye’de tek olmasının yanı sıra Avrupa’da en önemli 5 fuardan biri olarak gösteriliyor. Fuarda firmaların reçine, elyaf, teknik tekstil, termoset, termoplastik gibi ham maddeleri yer alıyor. Yarı ve ara ürünler, nihai ürünler, işleme teknolojileri, makine ve ekipmanlar ile tüketim malzemeleri de fuarda sergileniyor. Teknik ve ticari seminerlerin gerçekleştirileceği fuarda, ürün sergileri, canlı demolar ve ürün tanıtımları gerçekleştiriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.