Türkiye’nin ‘metaverse’e en çok yatırım yapan şirketi: BİTES

ASELSAN’ın iştiraklerinden biri olan BİTES, sanal dünya olarak bilinen Metaverse evrenine, geliştirdiği ürün ve teknolojilerle yeni bir boyut kazandırdı. Genişletilmiş gerçeklik alanında geliştirdiği teknolojilerle adından sıkça söz ettiren BİTES, globalde rekabete hazır seviyede gerçekçi, maliyet etkin, yenilikçi, ulaşılabilir ve interaktif bir oyuncu olmak için son hazırlıklarını yapıyor. BİTES’in, XR ve Metaverse alanında yaptığı yatırımlar yerli ve millî projelerin gelişimi ve dünyaya yayılması açısından da büyük önem arz ediyor.

Xperverse dünyaya ilham oluyor 

Yerli ve millî metaverse platformu XperVerse özellikleri ve fonksiyonlarıyla; çok sayıda sektörde etkin bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Eğitim, sağlık ve askerî alanlarda başarılı girişimlere imza atan XperVerse platformu, turizm, sigortacılık ve kurumsal alandaki faaliyetler için de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. XperExpo fuar ve etkinlikler, MiliVerse ise askerî alanda yürütülen faaliyetleri kapsıyor. CityVerse şehir, EduVerse eğitim, CorpVerse kurumsal, MediVerse sağlık, HRVerse insan kaynakları ve KamuVerse ise kamu daireleri için oluşturulan XperVerse’ün en yenilikçi çözümleri arasında yer alıyor. Metaverse dünyası ile tanışmak isteyen kullanıcılara, https://www.xperverse.io/ adresinden XperVerse’ün her bir çözümü hakkında detaylı bilgi sağlanıyor. 

Xperverse çözümü Xperexpo ile metaverse dünyasının kapılarını aralayın!
BİTES tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilen XperVerse altyapısının ilk dikey ürünü olan XperExpo, fiziksel olarak gerçekleştirilen tüm etkinlikleri sanal ortama taşıyan bir ürün olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Fuar, konferans, panel, showroom ve eğitim gibi çeşitli etkinlik türlerini gerçekçi bir deneyimle dijital ortama taşıyan ve etkinliklerin dijital ikizlerini oluşturan XperExpo, kullanıcılarına eşsiz bir deneyim imkânı sunuyor. Türkiye’de metaverse ve sanal fuar konusunda öncü olmak isteyen XperExpo ekibi, dünyada kabul gören teknoloji ve içerik formatlarına uygun olarak geliştirdikleri ürünün, ülkemize katkı sağlaması ve standartların geliştirilmesi için de için çabalıyor. 

XperExpo kullanıcıları kendi 3B alanlarını tasarlayabiliyor; 2B ve 3B ürünlerini ekleyebiliyor ve alanlarına dilediklerince yerleştirebiliyor. Ürün aksesuarları, görsel ve video da ekleyebilen kullanıcılar, en gelişmiş özelliklerle kendi avatarlarını oluşturabiliyor. Ziyaretçiler 3B alanlarda avatarlar ile etkileşime geçebiliyor ve sanal gerçeklik gözlüğü, tablet, masaüstü ya da mobil cihazlar ile aynı ortamlara yakın zamanda giriş yapabilecek olan ziyaretçiler, birbirleriyle etkileşime geçebilme imkânına sahip oluyor. Gelişmiş ses aktarım teknolojisiyle kullanıcılar 3B ortamlarda birbirleriyle mesafeye duyarlı olarak iletişime geçebiliyor. Gelişmiş animasyon sistemi sayesinde kullanıcılar avatarları ile kendilerini daha iyi ifade edebiliyor.

XperExpo, kullanıcıları gelişen ve değişen dünyanın şartlarına daha uyumlu hâle getiriyor. Fiziksel ortamda gerçekleştirilemeyen veya kullanıcıların fiziksel olarak katılamadığı etkinlikleri sanal ortama taşıyor. Böylelikle zamandan tasarruf sağlanırken, maliyet de en aza indiriliyor. 

Xperexpo ile SAHA EXPO ‘metaverse’e taşınıyor

Kullanıcılar, 1 Kasım tarihinden itibaren XperVerse’ün ilk çözümü olan XperExpo ile tanışmaya hazırlanıyor. Gerçekçi alan tasarımları ve animasyonları ile XperExpo, organizatörler ve kurumsal firmalar için Metaverse evreninin en etkili örneklerinden biri olmaya aday. 

XperVerse ekibi tüm 3B içerikleri kendileri üretiyor ve globalde kabul görmüş yaygın kullanılan formatlara uygun olarak hazırladıkları 3B içerikler, diğer uyumlu platformlarla da entegre çalışabiliyor. Uluslararası arenada metaverse kapsamında ülkemizi temsil etmeye hazırlanan XperVerse ekibi, hem yurtiçi hem yurtdışı birçok fuar ekibiyle de temas halinde çalışmalarını yürütüyor. Kasım ayı sonrasında ise XperExpo’nun adı fuarcılık sektöründe sıklıkla anılacağa benziyor.

2019 yılında geliştirilmeye başlanan ve o günden bu yana her yıl kendini yenileyerek gelişen XperExpo, SAHA EXPO’ya sanal dünyada 3. Kez ev sahipliği yapıyor. SAHA EXPO 2022 ziyaretçilerini bu kez de Metaverse evreninde buluşturuyor. 25-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde fiziki olarak gerçekleştirilen fuar, 1 Kasım 2022 ile 1 Şubat 2023 tarihleri arasında da sanal olarak düzenlenecek. Üç ay boyunca katılımcılara ve ziyaretçilere açık olacak sanal fuarda, Türkiye’nin lider firmaları yer alacak. Toplamda 700 firma ve 10.000 ziyaretçinin katılımının beklendiği SAHA EXPO METAVERSE fuarına, fiziki fuara katılamayan global firma, delegasyon ve ziyaretçilerinin katılımının yüksek olması bekleniyor. SAHA EXPO 22’yi ziyaret etmek isteyenler 1 Ekim 2022 tarihi itibarıyla “www.xperexpo.com” adresinden ücretsiz kayıt yaptırarak fuar için toplantılarını planlayabilir, oturumları takvimlerine şimdiden ekleyebilirler.

SAHA İstanbul üyesi ve fuarın altın sponsoru olan BİTES, fiziki olarak gerçekleştirilecek SAHA EXPO 2022’de “Salon 4, 4B-09 numaralı stantta” yer alacak. SAHA EXPO’yu dijital ortama taşıyan ve fiziki fuarda da yer alan XperExpo ise fuaye alanı 4 numaralı stantta meraklılarıyla buluşacak. 

BİTES MiliVerse ile NATO’yu salladı

XperVerse altyapısının ses getiren ve askerî bir uygulaması olan MiliVerse ilk kez NATO’da 10-12 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen NTTC’de (NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı, Eğitim Teknolojisi Konferansı) “Metaverse’ün Eğitime Katkısı” başlıklı bir çalıştay ile çevrim içi ve fiziksel olarak tanıtıldı. Havacılık sektörüne ilişkin söküm takım eğitim senaryolarının cross platform olarak icra edildiği, BİTES’in sanal ‘showroom’unun gezilebildiği ve dijital konferans odasında etkinliğin canlı olarak izlenebildiği MiliVerse uygulaması konferansta büyük beğeni topladı.

BİTES yenilikçi çözümleriyle sektörde öncü olmaya devam ediyor!

BİTES’in dünya trendlerini takip etmesi ve teknoloji konusunda zamanın ötesinde olması birçok başarıyı da beraberinde getiriyor. XperVerse yatırımıyla Türkiye’nin Metaverse alanında en çok yatırım yapan şirketleri arasında yer alan BİTES 2022 yılında birçok ödülün de sahibi oldu. 2021 Deloitte Technology Fast’te yüzde 786 büyüme oranıyla Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında BİTES, dördüncü sırada yerini aldı. BİLİŞİM 500 Ödüllerinde ise BİTES, 2020 yılında 1. Sırada yer alırken, 2021 yılında 3. Sıraya layık görüldü. Başarısına başarı ekleyen BİTES, son olarak Yılın Lider Yerli Savunma Sanayii Markası ödülünü aldı. 

BİTES dünyaya açılmaya hazırlanıyor

XperVerse yol haritasında blockchain teknolojisi ve ödeme yöntemleri, motion trackerla daha gerçekçi bir deneyim ve yapay zekaya dayalı, kullanıcı dostu bir metaverse platformu bulunuyor. Hızlı ve çevik misyonunu benimseyen ve 22 yıllık tecrübeye sahip BİTES, geliştirdiği teknolojilere 2023 yılı itibarıyla yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Sağlık, savunma ve kamu alanlarını da sanal ortama taşıyan BİTES, farklı çözümler için hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. Türkiye’nin öncü şirketlerinden biri olan BİTES’in hedefinde ise sanal ortamı dünyaya tanıtmak ve globalde de kullanıcılara ulaşmak yer alıyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.