Türkiye’nin sanayii tecrübesi Ukrayna’ya taşınıyor

Türkiye’nin uluslararası savunma sanayii alanındaki yakaladığı başarı yeni iş birliklerinin gelişmesine de kapı aralıyor.

Dünyanın en büyük savunma sanayii fuarlarından biri olan ve çok sayıda iş birliğine imza atılan IDEF’21’de yeni anlaşmalar da yolda gözüküyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) kapsamında Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Urusyki ile görüştü. Görüşmeye TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar da katıldı. Görüşmede, iki ülke arasında başta savunma sanayii olmak üzere sanayii ve teknoloji alanındaki iş birlikleri değerlendirildi, geniş bir alanda sürdürülen çalışmaların daha da ileriye taşınmasının her iki ülkenin de faydasına olacağının altı çizildi.

Bakan Yardımcısı Dönmez, Türkiye ve Ukrayna’nın savunma sanayii alanındaki iş birliğinin stratejik ortaklığın inşası için kritik öneme sahip olduğunu söyledi. Dönmez, Ukrayna’nın özellikle motor üretiminde sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi, ortak üretimle iki ülkenin başarısı için kullanılabileceğini ve Türkiye’nin bilhassa sanayii bölgelerindeki tecrübelerini Ukrayna’ya aktarabileceklerini kaydetti.

Stratejik ortaklık

Dönmez, görüşmede TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile Ukraynalı muadil kurumu arasında ortak bir komite kurulabileceğini kaydederek, “Savunma sanayii alanındaki iş birliği iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın inşası için kritik öneme sahip. Ukrayna’nın özellikle motor üretiminde sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi, ortak üretimle iki ülkenin başarısı için kullanılabiliriz. Ülkemizin özellikle sanayii bölgelerindeki tecrübelerini Ukrayna’ya aktarabiliriz. Havacılık ve savunma sanayii alanında ortak bir sanayii bölgesi kurulması halinde Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK UZAY’ın, Ukrayna Yuzhnoye Devlet Tasarım Ofisi ve diğer muadil kuruluşları ile uydu sistemleri geliştirme konularında birlikte çalışabilirler” dedi.

Tecrübelerimizden faydalanmak istiyoruz

Başbakan Yardımcısı Urusyki, Türkiye’nin savunma sanayiinde kendini ne kadar iyi geliştirdiğini IDEF 2021 Fuarı’nda gördüğünü ifade etti. Ukrayna’nın Türkiye’den öğrenebileceği çok şey olduğunu belirten Urusyki, “Türkiye ve Ukrayna’nın havacılık alanında kaydettiği iş birliği seviyesi mutluluk verici. Ancak bu seviyeyi daha da ileriye taşıyabiliriz. 5’inci nesil muharip uçak üretiminde iş birliğine gidebilir, silah ve teçhizatta ortak üretim gerçekleştirilebiliriz.” dedi.

Urusyki, ASELSAN’ın Ukrayna’da bir merkez açmak istemesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi. TÜBİTAK’ın da tecrübelerinden faydalanmak istediklerini kaydeden Urusyki, “Ukrayna, 2021-2025 Uzay Programı’nı tamamlamak üzere. Bu program kapsamında Türkiye ile bir ortak fırlatma sistemi üretilebiliriz.” diye konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.