Türkiye’nin yurt dışındaki asker sayısı Yunanistan’ı endişelendiriyor

Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayiine yaptığı yatırımlar ve bu konuda atılan adımlar, bir taraftan olumlu sonuçlar alınmasını sağlayıp ülkenin gücüne güç katarken diğer taraftan da sürekli artış gösteren askerî gücün çeşitli araştırmalara konu olmasına olanak tanıyor.

Dünya Bülteni sitesinin haberine göre, Kıbrıs Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (KKSM) yıllık raporunda Türkiye ile Yunanistan arasındaki askerî güç dengesi analiz edildi.

Türkiye’nin belirleyici bir sayısal üstünlüğe sahip olduğunun tespit edildiği raporda, Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde silahlandığı ve bilhassa deniz ağını genişlettiği bildirildi. Denizaltılar, korvetler, fırkateynler, helikopterler, insansız hava araçlarındaki sayısal artışın Türkiye’ye jeopolitik ve askerî güç olarak avantaj sağladığı belirtildi.

Raporda Fransa’dan Rafale savaş uçağı tedarikinde bulunan Yunanistan’ın Türkiye ile arasındaki savaş uçağı açığını kapatamadığına işaret edildi.

Yerli ve milli ürünlerle Türkiye’nin kendi kendine yetebildiğine dikkat çekilen raporda, Türkiye’nin savunma sanayii alanında yükselen bir ihracatçı pozisyonuna geldiğinden söz edildi.

Raporda, Türkiye’nin Libya, Somali, Katar, Karabağ ve BM, NATO misyonları ile yurt dışında bulundurduğu 40 bin askeri, ‘ciddi bir sorun’ olarak nitelendirildi.

NATO’da (ABD dışında) ve Avrupa’da toplamda en fazla askere sahip ülkenin Türkiye olduğu ifade edilirken, Türkiye’yi 203 bin askerle Fransa, 184 bin askerle Almanya, 166 bin askerle İtalya, 149 bin ile İngiltere ve ardından Yunanistan’ın izlediği aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.