Türksat 5A dünyaya tanıtıldı

Türkiye’nin yakın zamanda Uzay’a göndereceği Türksat 5A uydusu, GlobalSAT Show canlı yayınında tüm dünyaya gösterildi. GlobalSAT Show’un “TURKSAT 5A ve Fırsatları” başlığıyla yaptığı etkinliği izleyenler tarihi bir ana şahitlik etme fırsatı buldu. Söz konusu etkinliği katılanlar arasında  Türksat Başkan Yardımcısı Hüseyin Ertok, Airbus Savunma ve Uzay Bölümü Telekom Uyduları Uzay Sistemleri Başkan Yardımcısı François Gaullier ve SpaceX Ticari Fırlatma Baş Direktörü Stephanie Bednarek vardı. 

Etkinliğe katılanlardan biri de Glavkosmos CEO’su Dmitry Loskutov’du. Loskutov yaptığı konuşmada muhtemel Uzay yolculuğu için çeşitli seçeneklerden, Rus ulusal Uzay savaşının geleceğinden ve Uzay’a dair uluslararası iş birliği fırsatlarından söz etti. 

TÜBİTAK Başkan Vekili Mesut Gökten ve imkb Loockheed Martin Başkan Yardımcısı Mesut Çiçeker’in bulunduğu ve  “Uydu Üretmek İçin En İyi Disiplin” konusunun ele alındığı toplantıda, uydu üretimi üzerine konuşuldu. 

Teknofest’ten de bahsedildi

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Alper Güzel, Teknofest’te yapılması planlanan Model Uydu Yarışması’na dair bilgiler paylaştı. Etkinliğe uydu yarışması dünya ikincisi ve yakında geliştirdikleri uydunun Uzay’a gönderilmesine hazırlanan Grizu-263 Takımı’nın kaptanı Çağla Ayça Dursun ve RASAT’ın (Milli gözlem uydusu) takım kaptanı Sedat Taha Şener de katıldı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.