Türksat 5A, Kuzey Afrika ülkelerinde yayıncılık hizmeti vermeye hazırlanıyor

Kuzey Afrika bölgesinde Türksat 5A’nın televizyon yayıncılığı anlamında önemli bir uydu olarak konumlandırılması hedefleniyor.

Kuzey Afrika ülkelerine Türksat 5A frekans satışı için görüşmeler tüm hızıyla devam ederken çok kısa bir süre içinde sözleşmelerin de imzalanması bekleniyor.

Savunma ve havacılık sektörünün önemli paydaşlarından birisi olan Türksat, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) dikkat çeken kurumlardan biri oldu.

Fuarda uydu hizmetleri alanındaki faaliyetlerini sergileyen Türksat, ürün çeşitliliğini de artırmış durumda. Uydu hizmetlerinin sunulduğu ürünlerine isim veren Türksat, ‘PeycOn’ ana markası altında askeri sınıf antenler üretiyor. Sırtta taşınabilir antenler, deniz araçlarına entegre edilen antenler ve bunlar dışında da çeşitli antenler Türksat tarafından hayata geçiriliyor.

Türksat, anten sistemlerini ve bunların bileşenlerini geliştirerek anahtar teslimi uçtan uca haberleşebilen bir hizmet oluşturabiliyor.

Türksat 5B ve 6A için de çalışmalar devam ediyor

Türksat 5A uydusu halihazırda hizmete alınmış durumda. Bunun yanı sıra 5B haberleşme uydusunda sistem uydu seviyesi testlerinde son aşamaya gelindi.

Fransa’daki tesislerde 5B uydusu için kasım ayı gibi testlerin tamamlanması öngörülüyor. Fransa’daki testlerin ardından uydunun fırlatma için ABD’ye gönderilme durumu söz konusu. Yıl sonunda 5B uydusunun fırlatılması hedefleniyor. Hedefi tutturmak için yoğun bir çaba gösteren Türksat, sadece anten performans testlerinin tamamlanmasını bekliyor. Uydunun kasım ayı gibi yerde teslim edilecek düzeye gelmesi olası duruyor.

6A haberleşme uydusunda da çalışmalar hem mühendislik hem de uçuş modeli üzerinde hız kesmeden devam ediyor.

6A haberleşme uydusunun uçuş modeli uzaya gönderilecek model. Hali hazırda üretimi başlamış durumda. Mühendislik modelinde ise testler büyük oranda tamamlandı. Mühendislik modelinden elde edilecek verilerle uçuş modelinde bazı değişiklikler yapılacak. Sonuçlarda herhangi bir problem görünmediği gelen bilgiler arasında. Türksat 6A uydusunda da hedef, önümüzdeki yıl sonunda fırlatmak, uzaya göndermek.

Türksat 5A Kuzey Afrika yolunda

Türksat 5A hizmete alındıktan hemen sonra ihracatı için de çeşitli çalışmalar başlatıldı. Uydunun kapsama alanı düşünüldüğünde Kuzey Afrika ve Avrupa 5A uydusu için önemli bir Pazar olmuş durumda.

5A uydusu için çeşitli ülkelerle temaslar sürüyor. Kuzey Afrika bölgesinde 5A’nın televizyon yayıncılığı anlamında önemli bir uydu olarak konumlandırılması hedefleniyor. Kuzey Afrika ülkelerine Türksat 5A frekans satışı için görüşmeler devam ediyor, çok kısa bir süre içinde de sözleşmelerin imzalanması öngörülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.